عطر
چگونه عطر مخصوص خودتان را در خانه تهیه کنید؟

استخراج و تهیه اسانس ها از مواد طبیعی کار سختی نیست، اما زمان می برد. اگر کمی ماجراجویی و صبر دارید، دست به کار شوید و عطر شخصی خود را بسازید.

چگونه عطر مخصوص خودتان را در خانه تهیه کنید؟

می توانید از وانیلی که در آشپزخانه خود نگهداری می کنید، عطری درست کنید. اگر یک بطری عصاره یا حتی یک دانه وانیل ساده دارید، ادامه دهید. یک دانه وانیل را خرد کنید یا مقداری عصاره وانیل بردارید و آن را به چهار قاشق غذاخوری روغن سبک اضافه کنید. در صنعت عطرسازی به این روغن «حامل» می گویند.

روغن حامل می تواند آفتابگردان، دانه انگور، بادام شیرین یا نارگیل باشد. مخلوط را به مدت دو هفته در تاریکی بگذارید تا دم بکشد، سپس تکه های وانیل را با فیلتر قهوه یا صافی جدا کنید. حالا روغنی با بوی شیرین دارید. می توانید روغن های ضروری دیگری مانند پرتقال، سدر، دارچین، گل محمدی یا اسطوخودوس را به روغن حامل اضافه کنید و عطرهای دیگری بسازید.

روغن معطری به دست آمده را در یک لیوان کوچک بریزید و یک سنجاق روی آن قرار دهید تا به شکل رولت درآید. اگرچه رایحه دوست داشتنی این عطر دست ساز ماندگاری زیادی ندارد، اما می توان از آن به عنوان خوشبو کننده سرویس بهداشتی یا اتاق خواب نیز استفاده کرد.

همچنین می توانید از پوست خشک پرتقال یا گل های اسطوخودوس و محمدی هم روغنی معطردرست کنید. به سادگی آنهایی که به خوبی خشک کرده‌اید را در روغن حامل یا الکل غلیظ خیس کنید و دو هفته صبر کنید. بهتر است این مخلوط را در مکانی تاریک قرار دهید و هر روز آن را تکان دهید تا بوی خوبی به آن بدهد. سپس مخلوط را صاف کنید و از آن به عنوان یک خشبوکننده دست‌ساز یا روغن حمام استفاده کنید.

خاصیت معطر

آرامش : اسطوخودوس، مشک و چوب سدر
طراوت: نعطرهای مرکباتی مانند پرتقال، لیمو و لیمو ترش
انرژی: گریپ فروت و زنجبیل
رمانتیک: گل رز، لیمو و اسطوخودوس
شیرینی ها: اسطوخودوس، بابونه، هل، شمعدانی
تازگی: نعناع فلفلی، رزماری