چند تا مسیحی طی سال میلادی گذشته در ایران بازداشت شد؟
چند تا مسیحی طی سال میلادی گذشته در ایران بازداشت شد؟

چهار نهاد مدافع حقوق مسیحیان در تازه‌ترین گزارش خود از افزایش بازداشت مسیحیان در ایران در سال میلادی گذشته نسبت به سال پیش از آن خبر داده‌اند.

چند تا مسیحی طی سال میلادی گذشته در ایران بازداشت شد؟

سازمان “ماده ۱۸”، روز دوشنبه ۳۰ بهمن این گزارش را منتشر و اعلام کرده است که در سال گذشته میلادی ۱۶۶ مسیحی در ایران بازداشت شدند در حالی که شمار مسیحیان دستگیر‌ شده در سال ۲۰۲۲ میلادی، ۱۳۴ نفر بود.

ماده ۱۸ می‌گوید که بازداشت‌ها در سال گذشته میلادی به صورت یک موج گسترده از نیمه سال آغاز شده است. تا قبل از ماه ژوئن تنها تعداد انگشت‌شماری مسیحی در ایران بازداشت شده‌ بودند، اما در سه ماه بعد از آن، این آمار به بیش از صد نفر رسیده است.

مسیحیان جزو سه اقلیت دینی به‌ رسمیت شناخته‌شده در قانون اساسی ج.ا.ا هستند. با این حال حکومت، شهروندان مسلمانی را که به سایر ادیان از جمله مسیحیت گرایش پیدا کنند و یا افرادی را که اقدام به تبلیغ و آموزش ادیانی جز اسلام کنند، به‌ شدت مجازات می‌کند.

بر پایه گزارش ۴۰ صفحه‌ای سازمان “ماده ۱۸” که با همکاری سه سازمان جهانی مسیحی، “ام‌ای‌سی”، “درهای باز” و “همبستگی جهانی مسیحی”، روز دوشنبه منتشر شده، تا پایان سال ۲۰۲۳، دست‌کم ۱۷ تن از مسیحیان بازداشت‌شده در تابستان، احکامی بین سه تا پنج سال حبس یا مجازات‌هایی چون جریمه نقدی، شلاق و خدمات اجتماعی دریافت کرده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است که بخشی از جامعه هدف در بازداشت مسیحیان، توزیع‌کنندگان “کتاب مقدس” بوده‌ و بیش از یک‌ سوم از دستگیرشدگان چند نسخه از این کتاب را در اختیار داشتند.

در این گزارش از ج.ا خواسته شده تا مسیحیان زندانی را فوراً و بی‌قید و شرط آزاد کند و اجازه عبادت آزادانه پیروان این دین را بدون ترس از بازداشت و پیگیرد قانونی فراهم کند.

در سال‌های گذشته شماری از پیروان مسیحیت به‌ ویژه نوکیشان به دلیل محدودیت و فشار مجبور به خروج از ایران و اعلام درخواست پناهندگی از سایر کشورها شده‌اند.