كره جنوبی
چرا کره جنوبی سفیر ایران را احضار کرد؟

چرا کره جنوبی سفیر ایران را احضار کرد؟ وزارت امور خارجه کره جنوبی از احضار سعید بادامچی شبستری سفیر تهران در سئول خبر داد.

چرا کره جنوبی سفیر ایران را احضار کرد؟

وزارت امور خارجه کره جنوبی از احضار سعید بادامچی شبستری سفیر تهران در سئول در اعتراض به یادداشت روزنامه کیهان خبر داد. روزنامه کیهان در یادداشتی نوشت تا زمانی که کره جنوبی هفت میلیارد دلار به ایران نپردازد نباید اجازه عبور از تنگه هرمز را به آنها داد.

یو سونگ بی، معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی روز دوشنبه سعید بادامچی شبستری، سفیر ایران در سئول، به دلیل گزارش اخیر روزنامه کیهان مبنی بر اینکه ایران باید به دلیل [عدم آزادسازی] پول‌های بلوکه شده تهران در بانک‌های کره جنوبی، مانع کشتی‌های این کشور در تنگه هرمز شود، فراخوانده شدند.

به گزارش وزارت امور خارجه کره جنوبی، بادامچی در این دیدار گفت که مقاله این روزنامه در راستای موضع رسمی تهران نیست و موضع ایران را در این خصوص توضیح داد.

یادداشت روزنامه کیهان

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، اخیرا در گزارشی نوشت: کشورهایی که آمریکا بر اساس قانونی تحت عنوان «تحریم‌های ثانویه- secondary sanctions» وضع کرده و علیه جمهوری اسلامی تحریم شده است. آنها نباید از عواقب و هزینه سنگین اقدام پلشت خود در امان باشند.