چرا جمهوری اسلامی سفیر آلمان را احضار کرد؟
چرا جمهوری اسلامی سفیر آلمان را احضار کرد؟

مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با احضار سفیر آلمان در تهران به وی اعلام کردند که دولت ایران با سازوکار مشخص شده در قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل برای انجام تحقیقات مستقل در مورد سرکوب قیام مردمی در ایران همکاری نمی کند.

چرا جمهوری اسلامی سفیر آلمان را احضار کرد؟

خبرگزاری جمهوری اسلامى (ایرنا) روز دوشنبه ۷ آذرماه نوشت که هانس اودو موتسل سفیر آلمان در تهران در اعتراض به «پیشگامی آلمان برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» در خصوص سرکوب قیام مردمی در ایران احضار شده است.

بر اساس این گزارش، در جریان احضار سفیر آلمان، «اعتراض شدید جمهوری اسلامى» به سفیر این کشور از «اظهارات بی اساس و مداخله جویانه مقامات آلمانى» اطلاع داده شده است.

 با سازوکار شورای حقوق بشر همکاری نمی‌کنیم

مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامى نیز خطاب به سفیر آلمان مدعی شدند که قطعنامه اخیر تصویب شده در نشست ویژه شورای حقوق بشر «گامی اشتباه بر اساس رویکردی کاملا سیاسی و ابزاری نسبت به حقوق بشر» است و از اساس مردود است و جمهوری اسلامى با هر سازوکاری مبتنی بر آن همکاری نخواهد کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری روز دوشنبه ۸ آذرماه خود گفت: «با کمیته سیاسی که از آن به عنوان کمیته حقیقت یاب یاد می شود، هیچ گونه همکاری وجود نخواهد داشت.

در همین حال، ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی شورای اسلامی، با بیان اینکه مصوبه شورای حقوق بشر سازمانی مداخله کننده در امور داخلی کشور است، گفت: کمیته حقیقت یاب در وزارت کشور تشکیل شده است و اگر کسی در تحولات اخیر آسیب دیده می‌تواند شکایت کند.