پول نفت ایران در چین

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین فاش کرد که چیزی به اسم بلوکه کردن پول نفت ایران در چین واقعیت ندارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: «چیزی به نام مسدود شدن ۲۱ میلیارد دلار پول نفت ایران در چین وجود ندارد بلکه ذخایر ارزی ما در دیگر کشورهاست که به چین منتقل شده است».

وی با بیان اینکه چین خرید نفت از ایران را متوقف نکرد، تاکید کرد: «اگر خرید نفت ما از سوی چینی‌ها که به حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ بشکه در روز می‌رسید، نبود، امکان اداره کشور را نداشتیم».

حریری همچنین خاطرنشان کرد که تحریم‌ها مهم‌ترین مانع تجارت خارجی ایران است، زیرا بدون تحریم‌ها حجم مبادلات تجاری ایران و چین سالانه از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار عبور می‌کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تاکید کرد كه عدم انتشار جزئیات سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین  تصمیمی است که قبل از امضای این سند اتخاذ شده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین  با انتقاد از آنچه “چین هراسی” نامید، گفت که این هراسی توسط دشمنان دولت و مخالفان رژیم جمهوری اسلامی ترویج می شود.

وی فاش کرد: «در حال حاضر مخالفان کشور این سند را بهانه‌ای برای حمله به نظام قرار داده‌اند علیرغم اینکه دولت سیزدهم می‌تواند رابطه سیاسی-اقتصادی با چین را توسعه دهد ولی دشمنان مردم نمی‌خواهند این کار انجام شود».