ایران

در شرایطی که سه کشور اروپایی شرکت کننده در مذاکرات احیای توافق هسته ای ایران را به ایجاد وقفه در مذاکرات برجام متهم کردند، تهران این اتهامات را رد کرد.

نمایندگان کشورهای اروپایی در مذاکرات وین اعلام کردند که مذاکرات هسته ای به درخواست علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی، متوقف شد و این درخواست را «ناامیدکننده» توصیف کردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز خاطرنشان کرد که مذاکرات برجام به خوبی پیش نمی‌رود و آمریکا هشدارهای لازم را به تهران داده است.

علی باقری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی، نیز با رد اتهامات کشورهای اروپایی تاکید کرد که جمهوری اسلامی درخواستی برای توقف مذاکرات نداشته است.

باقری اضافه کرد: «از ابتدا توافق شده بود که پس از رسیدن به پیش‌نویس توافق، استراحت داشته باشیم. و اگر طرف مقابل دیدگاه‌ها و مواضع منطقی جمهوری اسلامی را بپذیرد، دور آینده مذاکرات می‌تواند آخرین دور مذاکرات باشد».

مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی توضیح داد: «در طول دور جدید مذاکرات دو پیش‌نویس جدید به دست آمده که دیگر پیش‌نویس مربوط به توافق خردادماه نیستند؛ اما طرف‌های غربی نیز کماکان بر مذاکره بر اساس توافق‌های صورت‌گرفته تا خردادماه امسال اصرار دارند».

از سوی دیگر، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا گفت كه در اهمیت توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید بزرگ‌نمایی شود، زیرا تهران بارها قبل از طرح پرونده خود در شورای حکام، اقداماتی را برای کاهش تنش انجام داده است.