نزار زکا
واکنش نزار زکا به گفته‌های امیرعبداللهیان: سپاه می خواهد دو تابعیتی ها را برای رفتن به ایران فریب دهد

نزار زکا، زندانی سابق در ایران، در واکنش به اظهارات حسین امیرعبداللهیان درباره نگرانی دوتابعیتی ها در توییتر نوشت: به نظر می رسد که سپاه می خواهد بسیاری از دوتابعیتی ها را فریب دهد تا به ایران بروند. به نظر می‌رسد این بیشتر هشداری باشد به دوتابعیتی‌ها که به کشورشان (ایران) نروند.

واکنش نزار زکا به گفته‌های امیرعبداللهیان: سپاه می خواهد دو تابعیتی ها را برای رفتن به ایران فریب دهد

نزار زکا، شهروند لبنانی که چهار سال در ایران زندانی بود، پس از اظهارات وزیر خارجه ايران مبنی بر تضمین بازگشت امن ایرانیان دارای دو تابعیتی به کشورشان، در توییتی نوشت: تضمین‌ چیست و از چه کسانی؟ شما؟ درباره خارجی‌ها چطور؟ شما در وزارت خارجه بودید زمانی که دولت‌تان مرا دعوت کرد و ربود»

وی همچنین نسبت به ربودن بیشتر افراد دوتابعیتی برای باج‌گیری هشدار داد و نوشت: «بنظر می‌رسد سپاه می‌خواهد چندین دو تابعیتی دیگر را فریب دهد تا به ایران بروند. بنظر می‌رسد این بیشتر هشداری برای افراد دو تابعیتی است که به کشورشان بازنگردند.”

نزار زکا چهار سال در ایران زندانی بود

آقای زکا تابعیت آمریکایی نیز دارد، کارشناس فناوری اطلاعات است و در شهریور ۹۴ با دعوت دولت ایران برای شرکت در «مایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» به تهران رفت.

اما او سه روز پس از ورودش ربوده شد و پس از چهار سال در تیرماه ۹۸ آزاد شد.

گفته می شود ایران در ازای آزادی قاسم تاج الدین، بازرگان لبنانی مرتبط با حزب الله لبنان، آقای زکا را آزاد کرد.

نزار زکا پس از آزادی و بازگشت به لبنان، به شدت از جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت که “«ربوده و خودسرانه بازداشت شده و محاکمه‌اش نمایشی بوده است”