کیهان

روزنامه “کیهان” وابسته به علی خامنه‌ای تهدید کرد در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین، سطح غنی سازی را تا ۹۰ درصد افزایش خواهد داد.

کیهان در شماره امروز نوشت: «ایران بزرگ‌ ترین برنده مذاکرات برجام است، چه این مذاکرات نتیجه‌ بخش باشد و چه شکست بخورد. چون اگر آمریکا شروط و مطالبات قانونی و مشروع ایران را برای لغو کامل تحریم‌ها بپذیرد، این یعنی برد بزرگ ملت ایران».

کیهان اضافه کرد که در غیر این صورت، جمهوری اسلامی با خنثی‌سازی تحریم‌ها و بهبود وضع اقتصادی، به برنامه هسته‌ای خود نیز ادامه می‌دهد و غنی‌سازی اورانیوم را از ۶۰ درصد، در صورت نیاز به ۹۰ درصد هم می‌ رساند و به یک قدرت هسته‌ای جهانی تبدیل می‌ شود و این یعنی شکست بزرگ آمریکا.

واکنش وزارت خارجه جمهوری اسلامی به این تهدید غیرقابل درک بود زیرا سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه، تهدید کیهان را رد نکرد. اما او اعلام کرد که جمهوری اسلامی به عنوان عضو آژانس همواره به تعهداتش در ذیل پادمان و ان.پی.تی پایبند بوده است.

خطیب‌زاده افزود: «هیچ صحبت مستقیمی با آمریکا در طی این‌ ماه‌ها که گفت‌وگوها در وین در جریان بوده، انجام نشده است».

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با انتقاد از گزارش وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اسکان به سران القاعده توسط ایران و ارائه تسهیلات به آنها، تاکید کرد که این ادعاهایی به صورت ادواری منتشر می شود و بی اساس است.