جاوید رحمان
واکنش تند ایران به گزارش جاوید رحمان!

ایران در واکنش به بیانیه جدید گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، گزارش وی را «معیوب» و اطلاعات موجود در آن را «غلط» و «پوچ» توصیف کرد.

واکنش تند ایران به گزارش جاوید رحمان!

واکنش تند ایران به گزارش جاوید رحمان؛ ایران در واکنش به بیانیه جدید گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، گزارش وی را «معیوب» و اطلاعات موجود در آن را «غلط» و «پوچ» توصیف کرد.

بیانیه نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد خواستار صدور قطعنامه های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی به منظور «تکرار کلیشه های بدخواهانه علیه ایران» و انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران به عنوان «نیک طرح ناعادلانه و با انگیزه سیاسی» شده است.

این موضع تند پس از آن صورت می گیرد که گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران روز دوشنبه سوم آبان از جمهوری اسلامی خواست تا قوانین خود را برای لغو مجازات اعدام که با قوانین بین المللی مغایرت دارد، اصلاح کند.

جاوید رحمان: در ایران علل متعدد، مبهم و خودسرانه‌ای برای صدور حکم اعدام وجود دارد

جاوید رحمان که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد تا گزارش سالانه خود را به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کند، به شدت از تعداد زیاد اعدام‌ها در ایران انتقاد کرد و آنها را اغلب خودسرانه توصیف کرد.

گزارش ها حاکی از افزایش اعدام ها در ایران به ویژه در سال گذشته است. به عنوان مثال، در اواسط ماه گذشته، در گزارش جدیدی از وضعیت اعدام در ایران آمده است که در دوره یک ساله از اکتبر۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱، «حداقل ۲۶۶ نفر در نقاط مختلف ایران ه شیوه حلق‌آویز اعدام شدند که این رقم در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته آقای رحمان، «در ایران دلایل مبهم و خودسرانه بسیاری برای صدور حکم اعدام وجود دارد و بنابراین این مجازات می تواند به سرعت به ابزاری سیاسی تبدیل شود».

در پاسخ به این گزارش، جمهوری اسلامی به طور کلی انتصاب جاوید رحمان را زیر سوال برده و مدعی شده است که انتصاب وی «طراحی شده توسط غرب، به ویژه کانادا و مطابق با نگرش خصمانه آنها نسبت به مردم ایران بوده است».