ابتلا به ایدز

گزارش‌های پزشکی تایید کرده‌اند که واکسن روسی “اسپوتنیک وی” بر مردان مبتلا به “اچ‌آی‌وی” تأثیر می‌گذارد و در نتیجه میزان ابتلا به ایدز را افزایش می‌دهد.

پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه این واکسن بر مردان آلوده به “اچ‌آی‌وی” در آفریقای جنوبی تأثیر می گذارد، نامیبیا اعلام کرده است که واکسن شهروندان خود را با واکسن روسی متوقف خواهد کرد.

سازمان تنظیم مقررات محصولات بهداشتی آفریقای جنوبی اعلام کرده است که تزریق واکسن‌های مبتنی بر “وﮐﺘﻮر آدﻧﻮوﯾﺮوس ﺗﯿﭗ ۵” می‌تواند خطر ابتلا به اچ‌آی‌وی را در مردان افزایش دهد.

  • داده‌ها و شواهد علمی نیست!

هشدار پزشکی و ممنوعیت از واکسیناسیون با واکسن روسی «اسپوتنیک وی» پس از شیوع “اچ‌آی‌وی” و افزایش آمار ابتلا به ایدز در آفریقای جنوبی و نامیبیا صورت گرفت.

به نوبه خود، مؤسسه تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالیا در روسیه که واکسن اسپوتنیک را تولید کرده است، تصمیم نامیبیا و جنوب و آفریقا را محکوم کرد.

گامالیا با انتشار بیانیه ای تصمیم به جلوگیری از واکسیناسیون با اسپوتنیک وی را محکوم کرد و گفت: «تصمیم دولت نامیبیا مبتنی بر داده ها و شواهد علمی نیست زیرا واکسن روسی یکی از ایمن ترین واکسن ها در جهان است».

بیانیه گامالیا اضافه کرد: «در تحقیقات بالینی بیش از ۲۵۰ موسسه، آزمایش خود را پس داده و ۷۵ نشریه بین‌المللی بی‌خطر بودن آن را تایید کرده است».