هینری کیسنجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت
هینری کیسنجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت

هنری کیسینجر، دیپلمات‌ آمریکایی سابق در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت.

هینری کیسنجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت

به گزارش ایسنا، هنری کیسینجر، استاد دانشگاه هاروارد و دیپلمات سرشناس آمریکایی که موافقان و مخالفان بسیاری داشت، در سن ۱۰۰ سالگی در منزلش در ایالت کنتیکت درگذشت.

او که مشاور ارشد ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سیاست خارجی بود، در مورد خروج آمریکا از جنگ فاجعه‌بار ویتنام مذاکره و جایزه صلح نوبل را که جنجال به پا کرد، دریافت کرد.

کیسینجر همچنین طراح سیاست تنش‌زدایی بود که جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی را خنثی کرد و به فرو ریختن دیوار بزرگ دیپلماتیکی که چین کمونیست را برای دو و نیم دهه تحت کنترل داشت، کمک کرد.

کیسینجر کیست؟

هنری آلفرد کیسینجر زاده مه ۱۹۲۳ که دیروز ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی درگذشت، سیاستمدار، دیپلمات و مشاور ژئوپلیتیک آلمانی-آمریکایی بود که به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد فعالیت کرد.

او که یک پناهنده یهودی بود که در سال ۱۹۳۸ میلادی با خانواده‌اش از آلمان نازی گریخت، در سال ۱۹۶۹ مشاور امنیت ملی و در سال ۱۹۷۳ وزیر امور خارجه آمریکا شد.

کیسینجر در سال ۱۹۷۳، به خاطر اقداماتش برای آتش‌بس در ویتنام، جایزه صلح نوبل را تحت شرایطی مناقشه‌برانگیز که دو نفر از اعضای کمیته به نشانه اعتراض استعفا دادند، دریافت کرد.