پارلمان اروپا
نمایندگان پارلمان اروپا برای به‌ رسمیت شناختن قتل‌عام ۶۷ به‌ عنوان نسل‌کشی فراخوان دادند

شماری از نمایندگان پارلمان اروپا خواستار به رسمیت شناختن قتل عام سال ۶۷ به عنوان نسل کشی و جنایت علیه بشریت شده اند.

نمایندگان پارلمان اروپا برای به‌ رسمیت شناختن قتل‌عام ۶۷ به‌ عنوان نسل‌کشی فراخوان دادند

نمایندگان پارلمان برای به‌ رسمیت شناختن قتل‌عام ۶۷ به‌ عنوان نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت فراخوان دادند

بیش از ۱۰۰ تن از نمایندگان پارلمان اروپا با صدور بیانیه ای از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو برای به‌ رسمیت شناختن قتل‌عام ۶۷ به‌عنوان نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت به دست مقامات جمهوری اسلامی، فراخوانی صادر کردند

این بیانیه به امضای ۲۳ تن از روسا، نائب رئیسان، معاونان و هیات‌های پارلمانی در پارلمان اروپا و همچنینیک نخست‌وزیر، یک رئیس دولت، دو معاون نخست‌وزیر و ۱۴ وزیر سابق کشورهای اروپایی امضا کردند.

نقش ابراهیم رئیسی در کشتار زندانیان سیاسی

در بخشی از این بیانیه با اشاره به نقش ابراهیم رئیسی در کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت، رئیسی عضو کمیسیون مرگ در سال ۶۷ در کشتار ۳۰ هزار زندانی سياسى دست داشت. در زمان ریاست او بر قوه قضاییه بیش از ۱۲ هزار معترض در آبان ۹۸ دستگیر و بسیاری از آنها در اسارت ناپدید شدند.

نمایندگان پارلمان اروپا خواستار اتخاذ سیاست قاطع در قبال جمهوری اسلامی شدند و گفتند: رعایت حقوق بشر و لغو مجازات اعدام باید پیش شرط تداوم روابط با جمهوری اسلامی باشد.

امضاکنندگان بیانیه بر لزوم هشدار اتحادیه اروپا به شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد به نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران تاکید کردند تا عاملان قتل‌عام ۶۷ به عدالت سپرده شوند.