نماینده مجلس ایران: واکسن کرونا به زودی به کشور نمی رسد

یکی از اعضای کمیته بهداشت و درمان پارلمان ایران ، همايون سامه يح ، روز گذشته گفت که فارغ از تحریم ها ، رسیدن واکسن کرونا حداقل دو سال طول می کشد تا به ایران برسد.

وی در بیانیه ای افزود که تولید و واردات واکسن کرونا “در آینده نزدیک انجام نمی شود و مردم باید بدانند که این کشور به زودی واکسن نخواهد زد.”

وی ادامه داد: “سایر کشورهای اروپایی قبلاً این واکسن را خریداری کرده و قصد استفاده از آن را دارند و بنابراین این نقش در آینده نزدیک به ایران نخواهد رسید.”

در همان زمان ، وی تأكید كرد: “ما باید مسئله واردات واكسن از آمریكا به ایران را از ذهن خود دور كنیم” و ما نباید به این سرعت باور كنیم.

اظهارات این نماینده پارلمان ایران در حالی بیان شد که سعید نمکی وزیر بهداشت مدعی شد ایران قصد دارد ۱۸ میلیون دوز واکسن را از منابع تأیید شده در سراسر جهان خریداری کند.

وزیر بهداشت گفت که ایران “۴ منبع” را برای خرید آن انتخاب کرده و از توضیح بیشتر در این زمینه خودداری کرده است.

نمکی افزود که ایران قصد دارد “تولید واکسن مازاد” را از شرکت های تولید کننده آن در سراسر جهان خریداری کند.

قابل ذکر است که واکسن های فايزر وموديرنا که در شرکت های آمریکایی و آلمانی تولید می شدند مراحل آزمایش خود را پشت سر گذاشته اند و در صورت تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا از اول دسامبر در دسترس خواهد بود.

با این حال ، بیشتر دوزهای این دو واکسن قبلاً توسط ایالات متحده یا کشورهای اروپایی خریداری شده است و مشخص نیست که بیش از حد تولید شده است یا نه.