نخستین واکنش پوتین پس از مرگ فرمانده واگنر
نخستین واکنش پوتین پس از مرگ فرمانده واگنر

نخستین واکنش پوتین پس از مرگ فرمانده واگنر؛ رئیس‌جمهور روسیه به خانواده یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه مزدوران واگنر که در تاریخ اول شهریور در اتفاق ناگوار سقوط هواپیما در منطقه شمالی مسکو جان باخت، پیام تسلیت ارسال کرده و ابراز کرده که تحقیقات مربوط به این حادثه به مدت زمان قابل توجهی طول خواهد کشید.

نخستین واکنش پوتین پس از مرگ فرمانده واگنر

به همین همین موقع، دو مقام آمریکایی اعلام کرده‌اند که هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین توسط یک موشک که از داخل خاک روسیه شلیک شده بود، سرنگون شده است.

در روز پنج‌شنبه، دوم شهریور، ولادیمیر پوتین به مدت ۲۴ ساعت سکوت خود درباره این حادثه پایان داد و اعلام کرد که او یوگنی پریگوژین را از دهه ۹۰ میلادی شناخته است.

در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، فرمانده گروه مزدوران واگنر را به عنوان یک “تاجر باهوش” توصیف کرد و اظهار داشت که او و سایر اعضای واگنر در جنگ اوکراین نقش “مهمی” داشته‌اند.

پوتین در این باره اظهار داشت: “من پریگوژین را از دورانهای خیلی پیشین می‌شناختم، از اوایل دهه ۹۰ میلادی. او یک شخصیت با سرنوشت پیچیده بود و در طول زندگی‌اش اشتباهات جدی هم انجام داده بود، اما همچنین دستاوردهای قابل توجهی نیز داشت.”

آغاز تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای حامل فرماندهان ارشد واگنر

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به آغاز تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای حامل فرماندهان ارشد واگنر، افزود: “باید منتظر نتایج تحقیقات رسمی بمانیم، که به طبیعتاً زمان‌بر خواهد بود و علت این حادثه را روشن خواهد کرد.”

در روز اول شهریور، وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه اعلام کرد که یک جت شخصی از گروه “واگنر”، در مسیر پرواز از مسکو به سن‌پترزبورگ، سقوط کرده است و همه ۱۰ سرنشین آن شامل هفت مسافر و سه خدمه جان خود را از دست داده‌اند.

این هواپیمای خصوصی در منطقه بلاگوسکی در استان تور در شمال مسکو سقوط کرده است.