میلیونر مشهور ایرانی‌تبار به پرونده پولشویی در بریتانیا متهم شد
میلیونر مشهور ایرانی‌تبار به پرونده پولشویی در بریتانیا متهم شد

میلیونر مشهور ایرانی‌تبار به پرونده پولشویی در بریتانیا متهم شد؛ جواد مرندی، یک میلیونر فعال در امور خیریه و حامی حزب محافظه‌کار بریتانیا، متهم به مشارکت در یکی از بزرگترین پرونده‌های پول‌شویی در این کشور شده است.

میلیونر مشهور ایرانی‌تبار به پرونده پولشویی در بریتانیا متهم شد

روزنامه ایونینگ استاندارد بریتانیا در روز سه‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت، گزارش داد که این پرونده از سال ۲۰۲۱ مورد تحقیق قرار گرفته است. اما این تاجر مشهور، که ایرانی تبار است و در بریتانیا بزرگ شده است، از دادگاه خواسته بود که نامش در این پرونده علنی نشود؛ زیرا این امر می‌تواند به تجارت و شهرت او آسیب جدی وارد کند که به جبران ناپذیری خسارت می‌رساند.

در حال حاضر، به دلیل اینکه جواد مرندی به عنوان یک “فرد تأثیرگذار” در نظام سیاسی و اقتصادی بریتانیا شناخته می‌شود، دادگاه تصمیم گرفته است که نام او در پرونده پولشویی به صورت علنی آشکار شود.

این تاجر، که به طور همزمان صاحب امتیاز شرکت “مک‌دونالد”، بزرگترین زنجیره فست فود جهان در آذربایجان است، به اتهام دریافت ده‌ها میلیون دلار از شرکت‌های تابعه اولیگارشهای آذربایجانی به عنوان “پول کثیف” متهم شده است. این میزان پول به حساب او واریز شده است.

پرونده مشهور پولشویی دولت آذربایجان

پرونده مشهور “پولشویی دولت آذربایجان” در سال ۲۰۱۷ تحت تحقیق و بررسی مرکز دقت و تحقیقات نهادهای جنایی بریتانیا قرار گرفت. بر اساس گزارش‌ها، این پرونده به خروج ۲.۹ میلیارد دلار از جمهوری آذربایجان و از طریق اولیگارش‌ها برای انجام عملیات پولشویی و دادن رشوه به مقامات اروپایی مرتبط می‌شود.

آقای مرندی، که مالک چندین شرکت بزرگ و معروف در صنعت مد لباس و اثاثیه منزل در بریتانیا است، در طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ بیش از ۶۳۰ هزار پوند به عنوان حمایت مالی برای کمک به کارزارهای تبلیغاتی حزب محافظه‌کار کمک کرده است. همچنین، وی در زمینه فعالیت‌های خیریه نیز فعال بوده است.