منطقه آزاد

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه پرونده های فساد مقامات جمهوری اسلامی فاش کرد که حسین موسویان، سفیر وقت ایران در آلمان و مشاور وقت منطقه آزاد کیش، به ۱۱ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی در نشست شورای عالی قضایی با بیان اینکه حسین موسویان متهم به ورود فردی به نام «خدایار علم بیگی»» در سال ۱۳۸۰ به منطقه آزاد است، گفت: «موسویان اعلام کرد که علم بیگی می‌تواند دو میلیارد یورو سرمایه‌گذاری انجام دهد».

♦     تبانی در معاملات دولتی

سخنگوی قوه قضائیه افزود: «در همان زمان ۲۰۰ هکتار از اراضی کیش با یک ثمن به علم‌بیگی واگذار می‌شود و پس از مدتی این ۲۰۰ هکتار را به شرکت دیگری به نام “شرکت توسعه گل شرق” واگذار می‌کنند».

وی ادامه یافت: «این فرد نیز به تعهدات خودش عمل نمی‌کند. و در سال ۱۳۸۶ به قرارداد منعقد شده با آقای علم‌بیگی الحاقیه‌ای زده می‌شود و برخی از مواد قرارداد از بین می‌رود».

وی اضافه کرد که این واگذاری در اثر تبانی در معاملات دولتی صورت گرفته است چون متهمان در نهایت به تعهدات قرارداد عمل نمی‌کنند.

همچنین خداییان اعلام کرد که “حسین قاسمی” مدیرعامل وقت منطقه آزاد کیش، “محمدعلی نجفی” معاون وقت، “جمشید قنبر” مدیر سرمایه گذاری و “ابوتراب فاضل”، مدیر حقوقی وقت نیز به حبس محکوم شدند.