مدرسه و دانشگاه

همزمان با روز جهانی آموزش، بسیاری از مسیحیان ایرانی فاش کردند که در تحصیلات خود با تخلفاتی مواجه شده اند و آنها را از مدرسه و دانشگاه در ایران اخراج می‌کنند.

جمعی از زندانیان پیشین مسیحی با صدور بیانیه ای به نژادپرستی جمهوری اسلامی علیه غیرمسلمانان اعتراض کردند و فاش کردند که آنها به دلیل مذهب خود از حقوق زیادی، از جمله حق تحصیل، برخوردارند.

در بیانیۀ زندانیان پیشین مسیحی آمده است: «جمهوری اسلامی ما مسیحیان فارسی‌زبان و فرزندان‌مان را از مدرسه و دانشگاه اخراج می‌کند و محرومیت از حق تحصیل تنها یکی از حقوق نقض‌شده‌ مسیحیان در ایران است».

آنها با تاکید بر نقش بسیار برجسته‌ای خود در ارتقا سطح آموزش و فرهنگ و ساخت مدرسه در ایران، اضافه کردند: «روز جهانی آموزش، بهانه‌ای است برای یادآوری این واقعیت که در قرن ۲۱ هنوز بسیاری صرفا به دلیل مسیحی بودن در ایران از حق تحصیل بی‌بهره‌اند».

آنها تاکید کردند که جمهوری اسلامی دشمن فکر آزاد، علم و حکمت است و همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی آنان را به دلیل محدودیت‌ها، محرومیت‌ها و تبعیض‌ها هدف قرار داده است.

این زندانیان پیشین مسیحی همچنین افزودند که این در مورد انسانیت، عدالت و ایجاد آینده نه تنها برای مسیحیان، بلکه برای هر کسی است که اندیشه‌ای دارد.