محکومیت به زندان و شلاق هشت شهروند اراکی به دلیل حضور در آرامگاه مهرشاد
محکومیت به زندان و شلاق هشت شهروند اراکی به دلیل حضور در آرامگاه مهرشاد

محکومیت به زندان و شلاق هشت شهروند اراکی به دلیل حضور در آرامگاه مهرشاد؛ در دستگاه قضائی ایران، هشت نفر از شهروندان اراکی به دلیل حضور در برگزاری مراسم تاسوعا در آرامگاه شهیدی‌نژاد و به اتهاماتی از جمله توهین به مقدسات، اختلال در آسایش عمومی و تبلیغ علیه نظام، محکوم به مجموعا حدود ۵۴ سال زندان و تحمل ۵۹۲ ضربه شلاق شدند. قاضی با تأکید بر این موضوع، اعلام کرد که حکم شلاق این افراد باید در ملأعام و پس از اقامه نماز جمعه در مصلای اراک اجرا شود.

محکومیت به زندان و شلاق هشت شهروند اراکی به دلیل حضور در آرامگاه مهرشاد

مهرشاد شهیدی‌نژاد، که در تاریخ ۶ آبان ۱۳۸۱ متولد شد، دانشجوی دانشگاه علمی‌کاربردی اراک بود. او همچنین به عنوان سرآشپز در رستوران بوته اراک مشغول به کار بود. متأسفانه، در تاریخ ۴ آبان ۱۴۰۱، همزمان با روز «چهلم مهسا امینی»، در حالی که مردم شهر اراک در اعتراض به نیروهای امنیتی بودند، مهرشاد توسط نیروهای امنیتی کشته شد.

حسین رضایی، یکی از وکلای نه شهروند که به دلیل حضور در برگزاری مراسم تاسوعا در آرامگاه مهرشاد شهیدی‌نژاد بازداشت شده‌اند، به کانال خبری امتداد در ایران اعلام کرد که حکمی صادر شده برای هشت نفر از این افراد شامل حداکثر مجازات توهین به مقدسات، که پنج سال حبس تعزیری را در بر دارد، و همچنین حداکثر مجازات برای اتهام اختلال در نظم و آسایش عمومی که یک سال حبس است، می‌شود.

وکیل این هشت شهروند اراکی

با توجه به اظهارات حسین رضایی، وکیل این هشت شهروند اراکی، حکم‌های مرتبط با این افراد روز شنبه ۱۱ شهریور به وکلای آنها ابلاغ شده است و بر اساس تاریخ مندرج در اسناد، این حکم‌ها در همان روز برگزاری دادگاه تنظیم شده‌اند. پیشتر، دادگاه انقلاب اراک نیز به هر یک از این هشت شهروند تحمیل حکم حبس تعزیری به مدت هشت ماه کرده بود. اکنون، این افراد به مجموع به شش سال و هشت ماه حبس و شلاق در ملأعام محکوم شده‌اند.