قیمت

علیرغم تصمیم وزارت صنعت و تجارت (صمت) مبنی بر چهار برابری قیمت روغن و فروش تولید قبلی به قیمت جدید، گزارش‌ها حاکی از کمبود روغن و کالاهای اساسی در بازار است.

همزمان با افزایش قیمت مصوب گوشت مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن نباتی در ایران از صبح پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت، علیرضا شاه‌میرزایی، معاون تجارت و خدمات وزارت صمت در بخشنامه ای اعلام کرد که روغن نباتی، گوشت مرغ، تخم مرغ و لبنیات تولید قبل نیز با قیمت‌های جدید عرضه می‌شوند.

بر اساس قیمت های مصوب جدید وزارتخانه، قیمت روغن مایع آفتاب‌گردان ۸۱۰ گرمی به ۶۳ هزار تومان، پنیر بسته‌ای به ۳۸ هزار تومان، شیر نایلونی به ۱۵ هزار تومان، تخم‌مرغ به ۴۰ هزار تومان، و قیمت هر کیلوگرم مرغ به حدود ۶۰ هزار تومان افزایش یافت.

اگرچه قیمت رسمی برخی از این کالاها دو یا سه برابر شده است، اما قیمت برخی از این کالاها در بازار بالاتر از قیمت های رسمی است.

برخی از مسئولان استان های کشور دلیل فروش کالاها به قیمت جدید را جلوگیری از هجوم مردم به فروشگاه‌ها برای خرید کالاها با قیمت سابق و همچنین افزایش انگیزه فروشندگان برای عرضه کالاعنوان کردند.

شهروندان اعلام کردند در البرز، ایلام، بوشهر، اردبیل، سمنان، لرستان و مرکزی کمبود کالاهای اساسی وجود دارد و اينكه قفسه اغلب فروشگاهها از کالاهای اساسی خالی است.

در حالی که شهروندان کرمان، گلستان، خراسان رضوی و استانداری های شمالی و جنوبی تایید کردند که در فروشگاه ها روغن وجود ندارد.