فرمانده سپاه

منابع آگاه در دولت عراق تصاویری از حضور اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی، در نجف در روز یکشنبه ۲۶ دی ماه و دیدار وی با مقامات دولت عراقی فاش کردند.

پس از شکست  گفت‌وگوی مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، با هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح و نمایندە هیات هماهنگی گروەهای شیعی مورد حمایت ایران، درباره تشکیل کابینە دولت، ایران تصمیم گرفت اسماعیل قاآنی را به عراق بفرستد.

همزمان آن منابع آگاه عراقی تایید کردند که هیئتی از جریان صدر و گروه های مورد حمایت جمهوری اسلامی به طور جداگانه به تهران سفر کرده و با مقامات برجسته دولت جمهوری اسلامی دیدار خواهند کرد.

تنش میان مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، و هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح، پس از حملە نارنجک به دفاتر و منازل نمایندگان سنی و کُرد در بغداد در دو روز گذشته رخ داد.

شایان ذکر است که مقامات جمهوری اسلامی و رسانه های دولت خود هیچ خبری از سفر فرمانده سپاه قدس به نجف عراق منتشر نکرده و به جزئیاتی از ماجرای این سفر اشاره ای نکرده اند.

پس از سفر قاآنی به نجف، روزنامه ایسنا منتشر کرد که سردار قاآنی به مرقد امیرالمومنین (ع) در نجف و مزار شهید صدر و شهید ابومهدی المهندس و شهدای دیگر در وادی السلام رفته است.

اما ایسنا جزئیاتی از دلیل و هدف سفر فرمانده سپاه به نجف ارائه نکرد و تنها بازدیدهای وی از اماکن مذهبی آنجا را منتشر کرد.