شبه‌نظامیان
به آتش کشیدن دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد از سوی طرفداران آیت‌الله سیستانی

شبه‌نظامیان واحد بسیج مردمی (PMU) وابسته به سپاه پاسداران و هواداران آیت الله سیستانی بامداد روز دوشنبه، به دفتر حزب دموکرات کردستان عراق یورش بردند و آن را به آتش کشیدند.

نایف کردستانی، یکی از اعضای حزب دموکرات کردستان، روز یکشنبه ۷ فروردین، در توییتر نوشت: «من با مرجع عربی از اهل بیت که درود خدا بر ایشان باد هستم. من با مرجع هندی، فارسی و افغانی نیستم، چون آنها آقا نیستند، حتی اگر عمامه سیاه به سر کنند».

توییتی که در آن نایف کردستانی به مرجعیت نجف توهین کرد

در پی توئیت آقای کردستانی، تعدادی از هواداران آیت الله سیستانی، صبح امروز دوشنبه ۸ فروردین، دفتر این حزب در بغداد را به آتش کشیدند.

پس از انتشار آن توییت رسانه های جمهوری اسلامی نایف کردستانی به عنوان یکی از شخصیت‌های همسو با حزب دموکرات کردستان نام برده‌اند و خواستار محاکمه او شدند. و برخی گروه های شیعه این پیام را توهین به روحانیون شیعه مانند آیت الله سیستانی توصیف کردند.

ساعتی پس از این حمله شدید، آقای کردستانی  این توییت را حذف کرد و با انتشار توییتی از آیت‌الله علی سیستانی از مراجع تقلید در نجف به دلیل سوء تفاهم عذرخواهی کرد.

♦    اعلام برائت حزب دمکرات از نایف کردستانی

او ساعتی بعد توییت دیگری به زبان عربی منتشر کرد که در آن مجددا عذرخواهی خود را از مرجعیت نجف عنوان کرد و آنها را خط قرمز توصیف کرد و اعلام کرد که صفحه شخصی او هک شده و او مدتی پیش آن را بازیابی کرده است و مسئولیتی در قبال موارد مطرح‌شده در مورد توییت‌های مربوط به مرجع گفته‌شده ندارد.

توییت عذرخواهی

به نوبه خود، اخلاص صباح الدلیمی، نماینده حزب دموکرات کردستان در مجلس عراق به نمایندگی از این حزب در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نایف کردستانی هیچ رابطه یا وابستگی به حزب دموکرات کردستان نه از دور و نه از نزدیک ندارد و توییت او صرفا نظر شخصی خود او است».

همزمان، وزارت کشور اقلیم کردستان با تایید بازداشت نایف کردستانی، وی را برای اقدامات قانونی علیه آقای کردستانی تحویل مقامات قضایی داد.

اما تعدادی از حامیان آیت الله سیستانی از شبه‌نظامیان «النجباء» و «کتائب سیدالشهدا»، با در دست داشتن عکس‌های آیت‌الله سیستانی و با حمل پرچم‌هایی به دفتر حزب رفتند و ساختمان وی را به آتش کشیدند.