شب یلدا

تصمیمات سیاسی و اقتصادی دولت جمهوری اسلامی زندگی روزمره ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده است، زیرا احیای سنت‌های شب یلدا به دلیل گرانی و مبارزه با فقر به نوعی مقاومت در برابر ایرانیان تبدیل شده است.

صاحبان میوه‌فروشی‌ها و آجیل‌ها تأیید کردند: «با فروش یلدا سعی در جبران رکود ماه‌های اخیر داریم، اما گرانی میوه و آجیل اجازه خرید به خانواده‌های ایرانی را نمی‌دهد».

شهروندان ایرانی گفتند به دلیل گرانی میوه های معمولی در شب یلدا، تهیه بساط یلدایی برای بخش بزرگی از جامعه ایران سخت شده است، چیزی که جامعه تا به حال ندیده بود.

یکی از شهروندان زن اظهار داشت: «مهم حفظ این سنت‌ها است؛ حالا چه با آجیل و انار، چه با تخمه و لبو! نباید به دلیل گرانی خودمان را از سنت‌هایمان جدا کنیم؛ چون حکومت قصدش از بین بردن همین سنت‌ها است».

به نوبه خود، یکی از فروشندگان میوه در مرکز تهران نیز گفت:  «افت شدید فروش یلدای سال گذشته را به کرونا نسبت دادیم اما امسال مشخص است که مسئله اصلی گرانی است».

♦   افزایش بی سابقه قیمت خشکبار و آجیل..

وی افزود: «همین که مردم از خرید کیلویی میوه به خرید دانه‌ای رسیده‌اند، یعنی توان اقتصادی مردم در حدی نیست که مثل قدیم خرید کنند».

یکی دیگر از میوه فروشان می گوید با توجه به گرانی میوه ها، اگر یک خانواده ۸ نفره بخواهند یک جشن کوچک یلدا برگزار کنند، به ۱۵ انار نیاز دارند که قیمت آن حدود ۱۰۰ هزار تومان می شود!!

شب یلدا

یک شهروند اظهار داشت: «با افزایش فعلی قیمت میوه، شهروندان برای خرید چهار موز ۲۵ هزار تومان، چهار سیب ۱۵ هزار تومان، چهار خیار ۸ هزار تومان و برای خرید چهار پرتقال ۱۲ هزار تومان می پردازند. یعنی قیمت همین سبد محدود ۶۰ هزار تومان می‌شود»!

آجیل فروشان همچنین خاطرنشان کردند که قیمت خشکبار و آجیل شب یلدا امسال در ایران به شدت افزایش یافته است.

آنها گفتند قیمت هر کیلوگرم پسته از ۴۰۰ تا ۵۹۰ هزار تومانی و بادام هندی ۶۷۰ هزار تومان و بادام زمینی ۱۸۰ هزار تومان و بادام شور ۶۲۰ هزار تومان است.

آجیل فروشان توضیح دادند اینکه یعنی خرید یک کیلو آجیل یلدا حداقل ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است.