سازندگان فیلم
سازندگان فیلم "کیک محبوب من" در جشنواره فیلم برلین شرکت نکرده‌اند

فیلم “کیک محبوب من” ساخته بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم دیروز جمعه ۲۷ بهمن و بدون حضور این دو سینماگر ایرانی در جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد.

سازندگان فیلم “کیک محبوب من” در جشنواره فیلم برلین شرکت نکرده‌اند

مقامات ج.ا بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم را با اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی ممنوع‌الخروج و از شرکت در جشنواره فیلم برلین محروم کرده‌اند.

نشست خبری فیلم در جشنواره برلین بدون حضور این دو سینماگر ایرانی برگزار شد و انتشار تصاویر صندلی‌های خالی و عکس دو نفره آنها بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و فضای مجازی داشت.

بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم در بیانیه‌ای که در نشست رسانه‌ای این فیلم توسط لی‌لی فرهادپور، بازیگر زن فیلم، خوانده شد به سانسور در سینمای ایران اشاره کرده و گفتند دیگر نمی‌توان قصه زن ایرانی را با قوانین دست و پا بسته‌ای چون حجاب اجباری تعریف کرد.

این زوج سینماگر ایرانی در بیانیه خود گفتند: امروز فیلمی که سه سال از عمر خود را صرف ساختن آن کردیم، متأسفانه بدون حضور ما در این جا به نمایش درمی‌آید، ما احساس می‌کنیم والدینی هستیم که حتی از نگاه کردن به فرزند تازه متولد شده خود منع می‌شوند. ما غمگین و خسته هستیم، اما تنها نیستیم. این جادوی سینما است، سینما ما را به یک‌دیگر نزدیک می‌کند. این دریچه‌ای است که زمان و مکانی برای ما می‌گشاید.

به گفته بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، آنها می‌خواهند تصویری واقعی از زنان ایرانی را به تصویر بکشند، تصویری که از هنگام انقلاب اسلامی در سینمای ایران ممنوع بوده است.

بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، نخستین اکران جهانی فیلم جدید خود در جشنواره برلین را به زنان ایرانی تقدیم کردند که در خط مقدم اعتراضات “زن زندگی آزادی” قرار دارند.

فیلم “کیک محبوب من” از نامزدهای جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین روایت زندگی “مهین”، بیو هفتاد ساله‌ای است که دخترش از ایران مهاجرت کرده است. در این فیلم، لی‌لی فرهادپور، بازیگر زن بدون حجاب اجباری به ایفای نقش پرداخته است.

ماموران ج.ا ۱۱ مهر سال جاری هنگامی که بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم راهی فرانسه برای انجام مراحل فنی فیلم بودند، در فرودگاه گذرنامه‌های آنها را ضبط کرده و هر دو از سوی نظام متهم به تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی شدند.

فیلم قبلی بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم با عنوان “قصیده گاو سفید” در بخش رقابتی اصلی جشنواره برلین در سال ۲۰۲۱ (۱۳۹۹) شرکت داشت و با استقبال زیادی از سوی تماشاگران و منتقدین هنری مواجه شد.

جشنواره فیلم برلین‌، قبل از این روز پنج‌شنبه ۱۲ بهمن، با انتشار بیانیه‌ای خواستار رفع ممنوع الخروجی بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، سینماگران ایرانی شده بود.