زندانی سیاسی

زایمان یک زندانی سیاسی در زندان بدون اطلاع خانواده؛ سعدا خدیرزاده، زندانی سیاسی کرد، «چند ساعت پس از زایمان سزارین» به همراه نوزادش به زندان ارومیه بازگردانده شد.

زایمان یک زندانی سیاسی در زندان بدون اطلاع خانواده

به گزارش سایت حقوق بشری«هه‌نگاو»، خانم خدیرزاده پس از هشت ماه حبس، چند ساعت قبل از عمل سزارین، روز دوشنبه ۳۰ خرداد ماه به زندان مرکزی ارومیه منتقل و عصر همان روز بدون اتمام دوره درمان به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

خانم خدیرزاده، ۳۲ ساله، روز ۲۲ مهر ۱۴۰۰ توسط اداره اطلاعات پیرانشهر “بدون ارائه دستور قضایی” دستگیر و به بازداشتگاه سازمان امنیت ارومیه منتقل شد. اتهامات خانم خدیرزاده هنوز مشخص نشده است.

اتهامات خانم خدیرزاده

او پیشتر فایل صوتی از زندان را منتشر کرده بود و گفته بود که “به اتهامات واهی به عنوان گروگان در زندان نگه داشته‌اند” و نیروهای امنیتی در اولین روزهای بازجویی در بازداشتگاه “اطلاعات” برای او “پیشنهادهای غیراخلاقی” داده اند.

مسئولان زندان ارومیه علیرغم باردار بودن و ارائه گواهی پزشکی مبنی بر وضعیت نامناسب جسمانی این زندانی با درخواست آزادی موقت وی با قرار وثیقه مخالفت کردند.

خانم خدیرزاده در ماه های آخر بارداری در اعتراض به بی میلی خود با وجود شرایط سخت جسمانی در زندان دست به اعتصاب غذا زد.

در پی این اقدام، عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای نسبت به پرونده خانم خدیرزاده هشدار داد و خاطرنشان کرد که مقامات ایرانی در یک «اقدام بی‌رحمانه» در زندگی این زندانی «نقش داشته‌اند».