روسیه سفیر جدید به ایران می‌فرستد
روسیه سفیر جدید به ایران می‌فرستد

روسیه سفیر جدید به ایران می‌فرستد؛ کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو روز سه شنبه ۱۵ شهریور از تغییر سفیر روسیه در تهران خبر داد.

روسیه سفیر جدید به ایران می‌فرستد

آقای جلالی در توییتی نوشت: «امروز با الکسی ددوف ملاقات کردم، او به زودی به عنوان سفیر جدید روسیه در ایران کار خود را آغاز خواهد کرد.» هر دو طرف تایید کردند که روابط ایران و روسیه در یکی از بهترین دوران تاریخی خود قرار دارد.

سفیر ایران در مسکو از تلاش های «لوان جاگاریان، سفیر سابق روسیه» نزد الکسی ددوف «آرزوی توفیق» کرده است.

 

اظهارات و اقدامات لوان جاگاریان بیش از یک سال است که با واکنش های گسترده ای در ایران مواجه شده است، از جمله مصاحبه او با روزنامه شرق در تیرماه سال جاری که انتقادات وزارت خارجه ایران و همچنین روزنامه جمهوری خواه را در پی داشت.

او گفت: “دولت‌های غربی فقط هدفشان این است که ارزش‌های پوچ خود مانند همجنس‌بازی و چیزهای خیلی کثیف را به ایران بیاورند ولی ما مخالفت می‌کنیم.”

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسیده بود آیا گشت ارشاد به دستور روسیه صورت می‌گیرد؟ وی گفت: قطعاً انتظار نداریم سفر که سفرای محترم خارجی مقیم در تهران در موضوعات و مسائل داخلی ایران اظهار نظر کرده یا مداخله کنند.

واکنش منفی گسترده ایرانیان در شبکه های اجتماعی

همانطور که روزنامه جمهوری اسلامی ۲۸ تیرماه در پستی با عنوان سفیر روسیه و ادبیات قجر نوشت: سفیر فعلی روسیه در تهران این روزها صدد تکرار نمایش‌های مداخله‌جویانه سفرای روس و انگلیس در دربار شاهان قاجار است، هرچند توجه ندارد که حدود دو قرن دیرتر به دنیا آمده و همه چیز را عوضی گرفته است.”

لوان جاگاریان پیش از این با انتشار عکسی از خود در هنگام ادای احترام به الکساندر گریبايدوف، یکی از تدوین‌کنندگان معاهده ترکمانچای، واکنش منفی گسترده در ایران دریافت کرده بود.

سفیر روسیه در ایران پس از واکنش منفی گسترده ایرانیان در شبکه های اجتماعی گفت: گریبایدوف برای شما یک دشمن است و برای ما یک شاعر بزرگ و دیپلمات برجسته.