روزنامه‌نگار مخالف
حسین رویین‌تن، روزنامه‌نگار بوشهری

منابع حقوق بشری از محکومیت حسین رویین‌تن، روزنامه‌نگار مخالف بوشهری از سوی دادگاه انقلاب دشتستان (برازجان) به ۲۰ سال حبس و ۱۵ میلیون تومان جزای نقدی خبر دادند.

منابع حقوق بشری جزئیات حکم حسین رویین‌تن، فعال مدنی را منتشر کردند و گفتند که در جزئیات حکم آقای رویین‌تن آمده است: «رویین‌تن بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور به تحمل ۱۰ سال حبس، به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس و بابت اتهام توهین به مقدسات و ائمه اطهار به پنج سال حبس و به اتهام توهین به بنیانگذار و توهین به رهبری به دو سال حبس و بابت نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی به دو سال حبس، همچنین پرداخت ۱۵ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است».

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و ماموران اداره اطلاعات دشتستان آقای رویین‌تن را در ۲۵ مهرماه ۹۶ بازداشت کرده بودند و در ۲۵ آبان همان سال با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد و تا پایان دادگاه آزاد شد.

شایان ذکر است که این روزنامه‌نگار مخالف اولین کسی نیست که توسط جمهوری اسلامی دستگیر می‌شود، زیرا از زمان روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران، بازداشت‌ها و احکام سنگین علیه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای که رژیم را افشا می‌کنند، ثبت شده است.

از سوی دیگر، گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش سالانه خود همچنین اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران از نظر آزادی خبرنگاری، در میان ۱۸۰ کشور مورد بررسی در قعر جدول و در رتبه ۱۷۴ قرار دارد.