رفع تحريمها

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، ادعاهای ایران در مورد رفع تحريمها را رد کرد و گفت که واشنگتن در مذاکرات وین به هیچ توافقی با تهران نرسید.

در حالی که دیروز، یکشنبه ۱۲ اردیبهشت، رئیس جمهور ایران، حسن روحانی ادعا كرد كه ایران با توجه به مذاکرات اخیر به لغو تحریمها نزدیک شد، مشاور امنیت ملی آمریكا تأیید كرد كه واشنگتن در مذاكرات وین با تهران به توافق نرسیده است.

  • اظهارات ضد و نقیض

وی تاکید کرد که احیای توافق هسته ای با ایران و تخفیف یا رفع تحريمها نزدیک نیست و وی آنچه در گزارش ایران درباره توافق تبادل زندانی بیان شده بود را انکار کرد.

سالیوان گفت که دیپلمات های آمریکایی در هفته های آینده به تلاش خود برای تلاش برای دستیابی به بازگشت متقابل به توافق هسته ای در چارچوب دستورالعمل های تعیین شده توسط رئیس جمهور، جو بایدن، ادامه خواهند داد.

به نوبه خود، مقامات آمریکایی از اظهار نظر در مورد جزئیات تحریم ها خودداری کردند، اما آنها اعلام كردند كه آمريكا آماده لغو هرگونه تحريم ناسازگار با برجام است.

آنها همچنین افزودند كه می تواند شامل تحریم های غیر هسته ای از جمله مجازات “حمایت ایران از تروریسم”، “نقض حقوق بشر در ایران”، و “برنامه موشک بالستیک” باشد.