تهاجم روسیه

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، اظهارات قبلی خود مبنی بر حمایت از تهاجم روسیه به اوکراین را پس گرفت و گفت که ایران از راه حل مسالمت آمیز حمایت می کند.

رئیسی در اولین روز حمله روسیه به اوکراین در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حمله پوتین به اوکراین را تایید و اعلام کرد که جمهوری اسلامی از روسیه حمایت می کند.

اما در پی حمله شدید علیه خود و واکنش‌های گسترده منفی در شبکه‌های اجتماعی، رئیسی اظهارات خود را پس گرفت و از رفتار مسکو و تهاجم روسیه “بدون اشاره مستقیم” انتقاد کرد و اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول اساسی سیاست خارجی خود، با سلطه‌گری و سلطه‌پذیری مخالف است و از حق تعیین سرنوشت همه ملت‌ها حمایت می‌کند».

رئیسی همچنین تاکید کرد که جمهوری اسلامی از هرگونه تلاش دیپلماتیک که منجر به حل مسالمت‌ آمیز مناقشات در اوکراین شود حمایت می‌ کند 

وی اعلام کرد که  کشورش آماده ایفای نقش خود برای بازگرداندن صلح به اوکراین است و اینکه تهران آماده نقش‌آفرینی برای هرگونه کمک به بازگشت صلح است.

رئیسی ادامه داد: «جمهوری اسلامی ضمن درک نگرانی‌های امنیتی نسبت به چندین دهه توسعه‌طلبی ناتو، بر حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی همه کشورها تأکید دارد».

رئیسی خاطرنشان کرد که حفاظت از جان و مال شهروندان و غیرنظامیان  و رعایت حقوق بین‌المللی و حقوق بشردوستانه مهمترین چیز است.