دولت

محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امور داخلی مجلس، گفت که کشور شاهد افزایش ۱۹۰ درصدی تورم بوده است زيرا دولت قادر به نظارت بر آن نیست.

در شرایطی که حکومت و مجلس جمهوری اسلامی در حال انجام اقداماتی برای تغییر نظام قیمت گذاری دولتی برای دلار و نگرانی از افزایش نرخ تورم هستند، این نماینده مجلس بالا بودن نرخ تورم را تایید کرد.

عضو کمیسیون امور داخلی مجلس اعلام کرد: «در حالی که قرار بود با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی سبد خرید مردم رنگین‌تر شود، اما متاسفانه یارانه ارزی به دلیل ناتوانی دولت در نظارت،‌ به دست مصرف‌کننده نرسید».

در حالی که حکومت ابراهیم رئیسی با کمک مجلس به دنبال لغو قیمت گذاری حکومت برخی کالاها است، هشدارهای منتقدان سیاست های مقامات کشور و کارشناسان مبنی بر اینکه این اقدام آثار مخرب و خطرناک اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت افزایش یافته است.

روزنامه “جمهوری اسلامی” با انتشار گزارشی تاکید کرد که حذف ارز ترجیحی دولتی منجر به افزایش تورم و انفجار در اقشار ضعیف جامعه می شود.

به نوبه خود، رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران هشدار داد: «با حذف ارز ترجیحی، قیمت یک ظرف تخم مرغ به ۱۱۰ هزار تومان و هر کیلوگرم مرغ به ۸۰ هزار تومان می رسد».