برنج خارجی

روزنامه “اطلاعات” به نقل از یک نماینده مجلس فاش کرد که دولت ایران برنج خارجی را ۱۷۰ درصد بیشتر از قیمت وارداتی به مردم می فروشد.

علیرضا عباسی، نایب‌رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی فاش کرد: «دولت هر کیلو برنج خارجی را با قیمت نیم دلار وارد می‌کند».

وی اضافه کرد: «یعنی دولت با ارز آزاد برنج را هر کیلو ۱۳ هزار تومان وارد می‌کند اما آن را به همراه مباشر خود شرکت بازرگانی دولتی ایران حدود ۱۷۰ درصد گرانتر در داخل کشور می‌فروشد».

اظهارات نایب‌رییس کمیسیون کشاورزی بار دیگر بحث هایی را در مورد نحوه قیمت گذاری کالاهای اساسی وارداتی، میزان سود دولت از این کالاها و نقش دولت در افزایش قیمت مواد غذایی ایجاد کرد.

گزارش روزنامه “اطلاعات” همچنین فاش کرد که همین نظام قیمت‌گذاری برای سایر کالاهای اساسی وارداتی از سوی دولت مانند گوشت قرمز، مرغ، روغن، شکر و نهاده‌های دامی و غیره اعمال می‌ شود.

بر اساس اطلاعات، هیچکس از میزان سودی که دولت در روند واردات کالاهای اساسی برای خود به دست می آورد، نمی داند و تاکید بر باز نکردن اتاق تاریک شرکت بازرگانی دولتی را مطرح می کند.

اقتصاددانان همچنین خاطرنشان کرده اند که بخش عمده ای از افزایش قیمت مواد غذایی نه در بازار و نه تقصیر واسطه ها بلکه در قیمت گذاری خود دولت است.