دختر

منابع حقوق بشری اعلام کردند که قوه قضاییه ایران یک دختر نوجوان ۱۸ ساله در باوه را به دلیل پیوستن به یک حزب دمکراتیک کردستان به حبس و ممنوعیت سفر محکوم کرده است.

سازمان های حقوق بشر فاش کردند که قوه قضاییه ایران رویا محی‌الدینی را به دلیل پیوستن به حزب دمکرات کردستان به یک سال زندان و سه سال ممنوعیت سفر محکوم کرده است.

سایت حقوق بشری هه‌نگاو اشاره کرد که رویا تابستان گذشته پس از ۵ ماه عضویت در حزب دمکرات کردستان عضویت خود را لغو کرد و نیروهای امنیتی پس از بازگشت به زادگاهش او را در مرز دستگیر کردند.

گزارش سایت هه‌نگاو توضیح و تاکید کرد که پیگیری پرونده قضایی این  دختر نوجوان بدون رعایت حداقل حقوق متهم و بدون اخذ وکیل خلاف قوانین حقوق بشری بوده است.

شایان ذکر است که رژیم جمهوری اسلامی گروه ها و احزاب کرد را به تجزیه طلبی، تروریسم و ​​ارتباط با بیگانگان متهم می کند و رژیم جمهوری اسلامی احکام سنگینی مانند حبس طولانی مدت و حتی اعدام برای کردها در نظر می گیرد.

سازمان‌های حقوق بشری نیز تأیید کرده‌اند که دادگاه انقلاب ایران، زندانیان کرد را از حقوق زندانی مانند مرخصی، اشتغال، ملاقات با خانواده، مراوده و معاشرت محروم می‌کند.