دادگاه بین المللی آبان
دادگاه بین المللی آبان:۱۶۰ مقام جمهوری اسلامی به جنایت علیه بشریت محکوم شدند

دادگاه بین المللی مردمی آبان اسامی ۱۶۰ از مقامات ارشد و استانی جمهوری اسلامی ایران از جمله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی را به عنوان متهم کشتار آبان ۹۸ منتشر کرد.

دادگاه بین المللی آبان:۱۶۰ مقام جمهوری اسلامی به جنایت علیه بشریت محکوم شدند

در این فهرست علاوه بر سران سه قوه، دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر کشور و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و ارتش، ده ها مقام ارشد دیگر از جمله … محمود علوی، وزیر وقت اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت حسن روحانی است.

براساس اسناد و مدارک رسیده به دادگاه بین المللی مردمی آبان از سوی ۴۴۰ نفر که شهادت ۲۱۹ تن از آن‌ها اخذ و راستی‌آزمایی شده است، دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان این ۱۶۰ نفر را به ارتکاب “جنایت علیه بشریت” در اعتراضات آبان ۹۸ متهم کرد.

اعتراضات آبان سال ۹۸

اعتراضات آبان سال ۹۸ که در ابتدا واکنشی به افزایش ناگهانی قیمت بنزین بود، به سرعت تغییر جهت داد و حکومت جمهوری اسلامی را نشانه گرفت. با این حال، اين اعتراضات به شدت سرکوب شد و صدها نفر کشته شدند.

تعداد دقیق کشته‌شدگان در این سرکوب مشخص نیست، اما رویترزضمن اعلام کشته‌ شدن حداقل ۱۵۰۰ نفر در اين اعتراضات به نقل از «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان خامنه‌ای» و یک مقام چهارم که نوشت که رهبر جمهوری اسلامی به مقام‌های ارشد کشور گفته بود «هر کاری لازم است برای متوقف کردن» اعتراضات انجام دهند.