حکم اعدام

عفو بین الملل و گروه های حقوق بشری ایران از اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی، متهم به قتل غزاله شکور، در حال حاضر خبر داده اند.

این نهاد بین المللی در بیانیه ای به نقل از منابع آگاه گفتند که همچنان در خطر اعدام قرار دارد و  از اجرای این حکم علیه آرمان شنبه آینده هشدار داد.

سازمان های حقوق بشری گزارش داده بودند که عبدالعالی روز سه شنبه، ۲۰ مهر، برای اجرای حکم اعدام خود در روز چهارشنبه ۲۱ مهر، به سلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

اما اجرای حکم با تأیید فعالان جامعه مدنی و کاربران شبکه های اجتماعی از جمله آرش صادقی، زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق بشر، تعلیق شده است.

♦    تا کنون تلاش‌ها برای کشف جسد غزاله نتیجه نداشت!

غزاله شکور آخرین بار هنگام رفتن به خانه آرمان در بهمن سال ۹۲ دیده شد، پس از آن وی به طور کامل ناپدید شد و موضوع ناپدید شدن او در این سالها جنجال بزرگی در رسانه ها برانگیخت.

آرمان پس از دستگیری به قتل غزاله اعتراف کرد و گفت: «من و غزاله می‌خواستیم ازدواج کنیم.. روز حادثه او را به خانه دعوت کردم، غزاله گفت می‌خواهد برای زندگی به خارج از کشور برود و بهتر است رابطه‌مان را با هم تمام کنیم».

 عبدالعالی افزود: «از دستش عصبانی شدم من او را هل دادم که سرش به کنار تخت برخورد کرد.. سپس چند ضربه با میله بارفیکس به سرش زدم.. من که ترسیده بودم جنازه را داخل یک چمدان گذاشتم و در خیابان رها کردم». 

♦    اصرار خانواده غزاله به اجرای حکم اعدام و قصاص قاتل دخترشان 

شایان ذکر است که تاکنون و با وجود اعترافات آرمان، تلاش‌ های نیروهای امنیتی برای کشف جسد غزاله نتیجه نداشت.

اما در جریان محاکمه مجدد آرمان، او اعتراف خود را برای کشتن غزاله انکار و رد کرد و گفت که غزاله پایش سُر خورد و روی زمین افتاد و اینکه آرمان از ترس جسدش را درون سطل زباله انداخت.

به نوبه خود، مادر غزاله اظهار داشت که اگر آرمان بگوید جسد دخترشان را کجا مخفی کرده است او را می‌بخشد.

در حالی که پدرش گفت: «تغییری در تصمیم‌مان ایجاد نشده و ما همچنان اصرار به اجرای حکم اعدام و قصاص قاتل دخترمان داریم و رضایت نمی‌دهیم.. داغی که روی دل من و همسرم نشسته بسیار سنگین است».