جزييات خطر تشعشع و آتش‌سوزی یک رآکتور در زاپوریژیا
جزييات خطر تشعشع و آتش‌سوزی یک رآکتور در زاپوریژیا

جزييات خطر تشعشع و آتش‌سوزی یک رآکتور در زاپوریژیا؛ اپراتور نیروگاه اتمی زاپوریژیا اوکراین می گوید تنها یکی از شش رآکتور نیروگاه هنوز در حال کار است و با وجود حضور دو بازرس سازمان ملل در محل، نگرانی از وقوع فاجعه در نیروگاه تحت اشغال روسیه وجود دارد.

جزييات خطر تشعشع و آتش‌سوزی یک رآکتور در زاپوریژیا

به گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، اِنِرهواَتُم، اپراتور نیروگاه اتمی زاپوریژیا، روز دوشنبه ۲۳ شهریور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «در حال حاضر تنها واحد ششم نیروگاه همچنان در حال بهره‌برداری است. این فعالیت در میان ریسک نقض مقررات ایمنی تشعشع و آتش‌سوزی در حال انجام است.”

به گزارش خبرگزاری تاس به نقل از یک کارشناس روسی که بازرسان آژانس را همراهی می کرد، چند تن از اعضای هیئت مدیره آژانس روز شنبه ایستگاه را ترک کردند و اکنون تنها دو بازرس بین المللی در محل باقی مانده اند.

ادامه درگیری های نظامی در اطراف این نیروگاه

انتظار می رود آژانس بین المللی انرژی اتمی در روزهای آینده گزارشی از نتایج ماموریت خود در زاپوریژیا منتشر کند.

ادامه درگیری های نظامی در اطراف این نیروگاه که بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است، ترس از وقوع فاجعه هسته ای را تشدید کرده است.

یک مقام روسی در شهر انروهودار در جنوب اوکراین، جایی که نیروگاه اتمی زاپوریژیا در آن واقع شده است، روز یکشنبه به رسانه های روسی گفت که “هیچ گلوله‌باران جدیدی در این منطقه انجام نشده است، اگرچه نگرانی از وقوع یک فاجعه زیست‌محیطی احتمالی همچنان بالاست.”