سهمیه ارز

علیرغم اظهارات بانک مرکزی مبنی بر کاهش سهمیه ارز مسافرتی، رئیس کانون صرافان نادرست بودن اظهارات بانک مرکزی را تایید کرد.

کامران سلطانی‌زاده، رئیس سابق کانون صرافان، اعلام کرده بود که بر اساس بخشنامه بانک مرکزی همزمان با کاهش نرخ ارز، سهم ارز مسافرتی کاهش یافت.

سلطانی‌زاده اعلام کرد: «براساس بخشنامه بانک مرکزی، حداکثر میزان فروش ارز توسط شرکت‌ های صرافی بابت مسافرین بالای ۱۸ سال و یکبار در سال تا سقف مقرر برای کشورهای با ویزا به صورت هوایی معادل ۲۰۰۰ یورو، برای کشورهای بدون ویزا به صورت هوایی ۳۰۰ یورو و مسافرتی به صورت زمینی، ریلی و دریایی نیز ۳۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست».

اما احمد لواسانی، رئیس شورای عالی کانون صرافان، این خبر را تکذیب و اعلام کرد که صحت ندارد و گفت: «خبر منتشر شده مبنی بر کاهش سهمیه ارز مسافرتی نادرست بوده و تنها سازوکار آن تغییر کرده است».

لواسانی اظهار داشت: «کشورهایی که از لحاظ جغرافیایی فاصله کمتری با ایران دارند هزینه‌های کمتری را پرداخت می‌کنند که در گذشته هم همین قوانین وجود داشت».

وی خاطرنشان کرد كه تنها کشوری که سهمیه ارزی آن کاهش یافته است ترکیه است و سالی یک بار ۳۰۰ یورو پرداخت می شود.

رئیس فعلی کانون صرافان تاکید کرد که در بیانیه بانک مرکزی فقط آمده است که سهمیه ارزی کشورهای زیارتی ۱۰۰ یورو است که حتی صرافی‌ها برای کشور عراق می‌توانند ۳۰۰ یورو پرداخت کنند.