المپیک زمستانی پکن

سفارت چین در واشنگتن به تصمیم آمریکا برای تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ واکنش نشان داد و سخنگوی سفارت در صفحه توئیتر خود واکنش کشورش را منتشر کرد.

شب دیروز، دوشنبه ۱۶ آذر، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که پس از تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ چین، هیچ مقامی از دولت آمریکا در آن شرکت نخواهد کرد.

ساکی توضیح داد که تحریم دیپلماتیک بازی های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در اعتراض به نسل کشی مسلمانان اویغور در سین‌ کیانگ و نقض حقوق بشر توسط چین اعلام شد.

سخنگوی کاخ سفید افزود كه علیرغم بایکوت سیاسی بازی های المپیک زمستانی پکن از سوی آمریکا، ورزشکاران آمریکایی در این مسابقات شرکت خواهند کرد.

  • هیچکس مهم نبوده…

وی همچنین تایید کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، از همه ورزشکاران آمریکایی شرکت کننده در آن مسابقه برای کسب مدال در آن حمایت خواهد کرد.

به نوبه خود، لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در یک پست توییتری نوشت: «تصمیم سیاستمداران آمریکایی برای بایکوت بازی های پکن را تنها در راستای منافع سیاسی آنها دانست که هیچ تاثیری بر موفقیت میزبانی بازی های زمستانی ۲۰۲۲ نخواهد گذاشت». 

سخنگوی سفارت چین اضافه کرد: «در واقع برای هیچکس مهم نبوده که این افراد به پکن خواهند آمد یا نه».

در حالی که ژائو لیجان یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین واکنش کشورش را اعلام کرد و گفت: «اگر آمریکایی‌ها مایلند به هر قیمتی کارشان را انجام دهند چین هم اقدامات متقابل مقتضی را اتخاذ خواهد کرد».