بکتاش آبتین
بکتاش آبتین

کانون نویسندگان ایران اعلام کرد که بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو زندانی کانون به دلیل سرکوب و ستمی در جریان ابتلای خود به ویروس کرونا در زندان اوین، در ۴۷ سالگی درگذشت.

کانون نویسندگان ایران دقایقی پیش بیانیه ای صادر کرد و در آن اظهار داشت که آقای آبتین اواخر شب گذشته به کما رفته و به درمانگاه زندان منتقل شده است.

این کانون گزارش داد که عضو زندانی کانون از روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه دچار ویروس کرونا شده بود و مسئولان زندان اوین تا وخامت حالش از انتقال وی به بیمارستان خودداری کردند.

نیروهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی بکتاش آبتین را با پابند به تخت بیمارستان بسته بودند

کانون نویسندگان ایران نوشت: «بکتاش آبتین زنده است چون روح آزادی‌خواهی و ستیز با پلشتیِ استبداد و ستم زنده است. و افکار عمومی را در جریان جزئیات ستمی که بر بکتاش آبتین رفت قرار خواهد داد».

همچنین در این بیانیه آمده است: «حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت.. اما جان شیرین آبتین را فدای آزادی کرد».

شایان ذکر است که این شاعر ایرانی شب ۱۵ آذرماه در پی تب و فشار خون بالا به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد و خانواده یا دوستان وی از وضعیت وی مطلع نشده اند.

روز یکشنبه ۲۸ آذرماه، کانون نویسندگان اعلام کرد که آقای آبتین چندین بار به بهداری زندان اوین منتقل شده و هر بار بی‌ هیچ تست یا معاینه‌ دقیقی با مشتی قرص به سلول بازگردانده شده بود.