ابان
"به‌خاطر وجود کلمه آبان" وزارت ارشاد یک مجموعه‌شعر نوجوانان را توقیف کرد!

 “به‌خاطر وجود کلمه آبان” وزارت ارشاد یک مجموعه‌شعر نوجوانان را توقیف کرد؛ هدا حدادی نویسنده، شاعر و تصویرگر سرشناس کتاب کودک و نوجوان از توقیف کتاب شعر نوجوانانش به دلیل وجود کلمه آبان و برخی کلمات دیگر خبر داد.

“به‌خاطر وجود کلمه آبان” وزارت ارشاد یک مجموعه‌شعر نوجوانان را توقیف کرد

خانم حدادی روز یکشنبه ۳۰ مرداد در توییتر نوشت: ناشر امروز اعلام کرده است که کتاب مجموعه شعر نوجوان من به دلیل کلمه آبان و چند کلمه دیگر مجوز مربی دریافت نکرده و نخواهد داشت.

حساسیت رژیم جمهوری اسلامی به کلمه آبان از ۲۴ آبان سال ۱۳۹۸ ایجاد شد. زمانی که اعتراضات به افزایش سه برابری و ناگهانی قیمت بنزین به تدریج به اعتراضات سراسری علیه دولت در بیش از صد شهر ایران تبدیل شد.

این اعتراضات به شدت توسط نیروهای امنیتی و نظامی سرکوب شد که خبرگزاری رویترز اعلام کرد که تعداد کشته شدگان با شلیک مأموران به حدود ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

هدا حدادی؟

هدا حدادی یکی از مؤلفان سرشناس و پرکار عرصه ادبیات کودک و نوجوان است و جوایز زیادی در داخل و خارج از ایران کسب کرده است.

سانسور آثار ادبی و هنری در ایران که از طریق وزارت ارشاد اجرا می‌شود، در سال‌های اخیر شدیدتر شده است، به طوری که وزیر ارشاد در ۸ مرداد گفت: «بر خلاف گفته‌های ایشان، نباید مردم را به بهشت ​​ببریم. در نظام اسلامی ما موظفیم وسیه سعادت مردم را فراهم کنیم.

وزیر ارشاد درباره ارتباط فهرست موضوعات و واژه های ممنوعه در اداره نظارت بر ارشاد با «سعادت مردم» توضیحی نداد.