برج آزادی
برج آزادی تهران تَرَک خورد

برج آزادی تهران تَرَک خورد، یک هفته پس از پرتاب هشت توپ مشقی در پای برج آزادی به مناسبت روز سال نو ، اخباری مبنی بر عدم هماهنگی مدیران و نگهبانان این برج تاریخی برای برگزاری مراسم و آسیب رساندن به این بنای تاریخی “احتمالاً” به دلیل تیراندازی منتشر شد

برج آزادی تهران تَرَک خورد

یک هفته پس از پرتاب هشت توپ مشقی در پای برج آزادی به مناسبت روز سال نو ، اخباری مبنی بر عدم هماهنگی مدیران و نگهبانان این برج تاریخی برای برگزاری مراسم و آسیب رساندن به این بنای تاریخی “احتمالاً” به دلیل تیراندازی منتشر شد

 حمید خاکباز ، مدیر اجرایی مجموعه برج آزادی ، روز یکشنبه ، هشتم فروردین ، در گزارشی که دقایقی پس از انتشار آن را از خروجی سایت برداشته است ، گفت که این مراسم بدون هماهنگی با برج آزادی برگزار شده است. و مجتمع فنی و بنیاد رودکی ، متولی برج آزادی) و مدیران آن را در جریان قرار داد.

 ارتش هشت توپ مشقی را پای برج آزادی تهران شلیک کرد

روز شنبه ، ۳۰ اسفند، در لحظه  تحویل سال ، ارتش هشت توپ مشقی را پای برج آزادی در تهران شلیک کرد ، در حالی که به گفته مقامات برج ، این مجموعه در آن روز بسته بود. هیچکس داخلش نبود.

به گفته مدیران برج آزادی ، این مراسم فقط با هماهنگی شهرداری به عنوان نگهبان فضای سبز اطراف برج آزادی برگزار شده است و اداره این مجموعه در این مراسم حضور نداشته است.

تاکنون هیچ خسارتی به برج آزادی بعد از مراسم برآورد نشده است و مقامات شهرداری و وزارت میراث فرهنگی پاسخی به گزارش ها نداده اند.

برج آزادی تهران 

برج آزادی تهران ،  که پیش از انقلاب ۵۷ به نام «برج شهیاد» شناخته می‌شد ، در سال ۴۹ به عنوان نماد “ایران مدرن” برای بزرگداشت ۲۵۰۰ سالگرد تاسیس شاهنشاهی ایران ساخته شد و به عنوان یکی از آثار ملی ایران  در اسفند ۱۳۵۳به ثبت رسید.

در سال های اخیر ، انتقادات زیادی در مورد نحوه حفظ این بنای تاریخی از جمله شیوه آبیاری چمن های اطراف برج و عدم نفوذ آب به داخل ساختمان ، باعث مرطوب شدن بسیاری از قسمت های آن شده است.