خرید هواپیماهای

 داوود کشاورزیان، مدیرعامل اسبق ایران‌ایر، از خرید هواپیماهای ای‌تی‌آر انتقاد کرد و گفت این نوع هواپیماها برای ایران کاملاً نامناسب است.

مدیرعامل اسبق ایران‌ایر اظهار داشت كه بهتر بود مقامات جمهوری اسلامی به جای ای‌تی‌آر هواپیماهای دست دوم با عمر ۱۰ تا ۱۵ ساله خریداری می کردند.

وی توضیح داد: «گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) باید پذیرفته شود تا تحریم های شدید لغو شود تا بتوانیم ناوگان قدیمی خود را مدرن کنیم و در نتیجه کارایی خطوط هوایی ارتقا یافته را افزایش دهیم و این تنها راه است».

کشاورزیان گفت: «متأسفانه از فرصت نوسازی ایجاد شده در دولت روحانی به درستی استفاده نشد.زیرا منابعی برای خرید هواپیماهای ای‌تی‌آر هزینه شده است که از نظر فنی برای گشورمان مناسب نیستند».

این مقام ایرانی ادامه داد: « نهایتا ۷۰ مسافر با ای‌تی‌آر آنهم در مسیرهای کوتاه و با ارتفاع کمتر قابل جابه‌جایی است. اما می‌ توانستیم به جای آنها هواپیمای ۳۰۰ نفره یا هواپیمای توربو پلاس خریداری و وارد کرد».

از سوی دیگر، مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) اشاره و انتقاد کرد که صرف منابع دولت در وضعیت اقتصادی سخت برای خرید ای‌تی‌آر اشتباه بزرگی بود.

وی اظهار داشت: «توان خرید هواپیماهای نو را نداریم و ساز و کارهای مالی موجود نیز اجازه آن را نمی دهد».