افشای جزییات تکان‌دهنده‌ای از خشونت جنسی علیه بازداشت شدگان اعتراضات
افشای جزییات تکان‌دهنده‌ای از خشونت جنسی علیه بازداشت شدگان اعتراضات

افشای جزییات تکان‌دهنده‌ای از خشونت جنسی علیه بازداشت شدگان اعتراضات؛ نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در نامه ای از زندان اوین ضمن افشای جزییات آزار و شکنجه زنان بازداشتی در اعتراضات سراسری، «تجاوز جنسی زنان معترض را ابزاری برای سرکوب معترضان» از رژیم ایران دانست.

افشای جزییات تکان‌دهنده‌ای از خشونت جنسی علیه بازداشت شدگان اعتراضات

بخش‌هایی از این نامه روز شنبه سوم دی ماه مصادف با صدمین روز اعتراضات در سراسر ایران در سایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر شد.

خانم محمدی در نامه خود آزار جسمی و جنسی زنان معترض را جنایات حکومتی توصیف کرده و تاکید کرده است که “افشا نکردن آن موجب تداوم این شیوه سرکوبگرانه علیه زنان می‌شود.”

روایت‌های تکان‌دهنده‌ای از شیوه تعرض به زنان در زندان

سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در ایران می نویسد که طی روزهای اخیر تعدادی از بازداشت شدگان معترض از محل نگهداری در خیابان ها یا سلول های انفرادی زندان های امنیتی اوین و همچنین برخی بازداشتگاه های نامعلوم و قرچک ورامین به بند عمومی زندان اوین منتقل شده‌اند و «روایت‌های تکان‌دهنده‌ای از شیوه تعرض به زنان» را بازگو کرده‌اند.

به گزارش بی بی سی فارسی به نقل از پیام خانم محمدی، یکی از بازداشت شدگان نقل می کند که «درسلول بازجویی در زندان قرچک مورد تعرض فیزیکی از ناحیه سینه‌هایش توسط بازجو قرار می‌گیرد که پس از داد و فریاد او، بازجو از سلول بیرون می‌رود».

نرگس محمدی در نمونه‌ای دیگر از توصیف دستگیری خشونت‌آمیز «یکی از فعالان شناخته‌شده زن» می‌گوید که «در حین انتقال به زندان، با دستبند یک دست و پایش را به گیره‌های بالای سرش در ماشین بسته بودن. و در حالی که او به دستش آویزان شده بود، مورد تجاوز جنسی قرار گرفت» و «در شکم و اطراف مچ دست و پاهایش زخم‌ها و کبودی‌ها ظاهر شد».