اشاره مولوی عبدالحمید به مهسا امینی
اشاره مولوی عبدالحمید به مهسا امینی

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نماز جمعه ۲۴ شهریور به مناسبت سالگرد جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد گفت: “کسی که کمبود حجاب دارد، نباید کشته شود.”

اشاره مولوی عبدالحمید به مهسا امینی

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نماز جمعه روز ۲۴ شهریور با اشاره به سالگرد جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، گفت: “کسی که او کمبود حجاب داشته باشد، نباید کشته شود.”

عبدالحمید اسماعیل‌زهی تأکید کرد که بر مبنای قانون اساسی، تجمعات مسالمت‌آمیز حق مردم است و نه از لحاظ شرعی و نه قانونی هیچ کس نمی‌تواند به چشم مردم شلیک کند.

اشاره مولوی عبدالحمید به آسیب‌ دیدنِ صدها معترض در یک‌ سال اخیر است که نیروهای امنیتی به سمت چشم‌هایشان شلیک کردند و تعدادی از آن‌ها نابینا شده‌اند.

ماجرای مهسا امینی چیست؟

مهسا امينى، دختر جوان که به همراه خانواده خود در تهران برای دیدار با بستگان خود در حال بازدید بود، شامگاه سه شنبه در حوالی ایستگاه مترو شهید حقانی توسط اعضای گشت ارشاد دستگیر شد.

و به دلیل آسیب شدید مغزی در اثر ضرب و جرح ماموران در خودروی گشت ارشاد و بازداشتگاه «وزرا» تهران به کما رفت، و درگذشت.

با اعلام خبر مرگ او، خشم مردم در شبکه های اجتماعی منفجر شد، مردم سعی کردند در مقابل بیمارستان تظاهرات کنند، اما نیروهای امنیتی سعی کردند از تجمع آنها جلوگیری کنند.

پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس تهران در اواخر شهریور، اعتراضات طولانی و گسترده در سراسر ایران گسترش یافت که در نتیجه خشونت پلیس حداقل ۷۶ نفر کشته شدند.