خواهرزاده خامنه‌ای
خانم فریده مرادخانی

خبرها حاکی از آزادی موقت فریده مرادخانی، فعال مدنی و خواهرزاده علی خامنه‌ای،  پس از سه ماه و نیم بازداشت وی بود.

روز شنبه، ۱۱ اردیبهشت ماه، سایت «حقوق بشر در ایران» در توییتر اعلام کرد که خانم فریده فریده مرادخانی با قرار وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی به طور موقت آزاد شد.

این سایت نوشت: «فریده مرادخانی تهرانی، فعال مدنی، پس از طی مراحل بازجوئی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تفهیم اتهام در دادسرای زندان اوین با تودیع وثیقه آزاد شد».‌

حقوق بشر در ایران افزود: «براساس این گزارش، آزادی فریده مرادخانی تهرانی، بطور موقت و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان و با اعمال محدودیت برای خروج از تهران صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه تاریخ دادرسی و یا جلسه بازپرسی خود باشد».

وزارت اطلاعات، روز ۲۳ دی پارسال، این فعال مدنی را در مسیر بازگشت به خانه خود در تهران بازداشت و نیروهای امنیتی با تفتیش منزل این فعال مدنی تعدادی از وسایل شخصی وی را ضبط کردند.

سپس به زندان اوین و سپس به زندان قرچک ورامین منتقل شد و دادگاه کیفری ۲ تهران فریده مرادخانی را به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

تحصن كردن فریده مرادخانی در حمایت از نسرین ستوده مقابل اوین

در ادامه پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شد و دادگاه با تغییر این حکم، این فعال سیاسی را به سه ماه حبس تعلیقی محکوم کرد.

شایان ذکر است که فریده مرادخانی چند ماه قبل از دستگیری کارزاری برای حمایت از زندانیان تشکیل داده بود. وی پیش از این در خرداد ۱۳۹۷ پس از سفر به سنندج و ملاقات با خانواده رامین حسین‌پناهی،‌ زندانی سیاسی کُرد که به دلیل فعالیت هایش علیه رژیم جمهوری اسلامی اعدام شده بود، بازداشت شده بود.

از سوی دیگر، ۲۲ مهر پارسال، فریده به مناسبت جشن تولد ملکه ایران، شهبانو فرح پهلوی، پیام تبریکی فرستاد و از او ستایش کرد.

فریده مرادخانی، فرزند علی مرادخانی مشهور به “شیخ علی تهرانی” است  که با بدری حسینی، خواهر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ازدواج کرده است.