آرای باطله

جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور ایران پس از شمارش ۹۰ درصد آرا، نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و گفت که آرای باطله در رتبه دوم شد.

ستاد انتخابات کشور نشان داد که ابراهیم رئیسی ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای کسب کرده است در حالی که محسن رضایی ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار رای و عبدالناصر همتی دو میلیون و ۴۰۰ هزار رای از ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار رای کسب کردند.

اگرچه وزارت کشور تعداد آرای باطل را اعلام نکرده است، اما آرای نامعتبر پس از شمارش بیش از ۹۰ درصد صندوق های رای حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار رأی یا حدود ۱۵ درصد آرا بوده است.

شایان ذکر است که عبدالناصر همتی، استاندار سابق بانک مرکزی، و محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سابق سپاه پاسداران، به ابراهیم رئیسی برای پیروز خود در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفتند.

از سوی دیگر، رسانه های نزدیک به رژیم جمهوری اسلامی، مانند خبرگزاری فارس نشان دادند که ۵۰ درصد شهروندان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند، علیرغم اینکه فیلم هایی از شهرهای مختلف ایران در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، اما نشان دهنده تحریم گسترده روند رای گیری است.

همچنین گزارش هایی به افزایش فشار بر روزنامه نگاران، فعالان جامعه مدنی و فعالان شبکه های اجتماعی برای رای دادن یا حمله به کمپین تحریم انتخابات نشان داد.