نازنین زاغری و انوشه آشوری
نازنین زاغری و انوشه آشوری

منابع آگاه بریتانیایی به خبرگزاری ها فاش کردند که مقامات جمهوری اسلامی دو زندانی ایرانی‌بریتانیایی، نازنین زاغری و انوشه آشوری، را آزاد کرده اند و آنها پس از آزادی در روز چهارشنبه ۲۵ اسفندماه ایران را ترک خواهند کرد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران از مبادله ۵۳۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در بریتانیا در ازای آزادیسازی خانم نازنین و آقای آشوری به حساب ایران خبر داد.

خبرگزاری فارس تاکید کرد: «نازنین زاغری حدود ساعت 14:15 دقیقه به تیم انگلیسی تحویل داده شد. البته همچنان تشریفات برای تبادل وی در فرودگاه امام خمینی در حال انجام است».

به نوبه خود، تولیپ صدیق، نماینده پارلمان بریتانیا، نوشته بود که نازنین زاغری در راه خروج از ایران است اما در توییت خود به انوشه آشوری، دیگر زندانی ایرانی‌بریتانیایی در ایران اشاره ای نکرد.

بسیاری از تحلیلگران سیاسی و کاربران توییتر فاش کرده اند که این مبادله برای آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری نبوده، بلکه برای بقای جمهوری اسلامی بوده است.

از سوی دیگر، ذبیح الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: «خانم نازنین زاغری به اتهام جاسوسی برای سرویس جاسوسی کشور انگلیس به چهار سال حبس محکوم شده بود که مدت مجازاتش را به صورت کامل کشیده و حبسش به اتمام رسیده است و بر همین اساس ممنوع الخروجی وی لغو و چندی پیش آزاد شده است».