گوگل با آغاز سال نوی شمسی ۱۴۰۳، لوگوی خود را به رنگ‌ها و انگیزه‌های نوروزی ایرانی تزئین کرد
گوگل با آغاز سال نوی شمسی ۱۴۰۳، لوگوی خود را به رنگ‌ها و انگیزه‌های نوروزی ایرانی تزئین کرد

گوگل با آغاز سال نوی شمسی ۱۴۰۳، لوگوی خود را به رنگ‌ها و انگیزه‌های نوروزی ایرانی تزئین کرد؛ به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز باستانی، گوگل لوگوی خود را با اِلِمان‌های فرهنگ ایرانی طراحی کرده است.

گوگل با آغاز سال نوی شمسی ۱۴۰۳، لوگوی خود را به رنگ‌ها و انگیزه‌های نوروزی ایرانی تزئین کرد

“پندار یوسفی”، مدیر ایرانی تیم UX گوگل ترنسلیت، این طراحی را با هدف تبریک فصل بهار به ویژه فرا رسیدن نوروز ارائه داده است. در این طرح بصری، حیوانات مختلف در اطراف سفره هفت‌سین گرد هم آمده و نوروز را جشن می‌گیرند.

لوگو گوگل به‌مناسبت نوروز ۱۴۰۳ تغییر کرد؛ اما ایرانی‌ها از دیدن آن محروم‌اند - زومیت

پس از انتشار لوگوی نوروزی خود در صفحه شخصی اینستاگرام، آقای یوسفی با استقبال گرم مخاطبان خود روبرو شد.

نوروز

نوروز یا جشن باستانی نوروز، جشنی با اصول و ریشه‌های عمیق در فرهنگ‌های مختلف ایرانی، آسیای مرکزی، و برخی کشورهای همجوار است که با فرا رسیدن اولین روز بهار و شروع سال نو در تقویم‌های شمسی و جلالی، جشن‌ها و مراسم مختلفی همراه است. نوروز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های مردم ایران و مناطق اطراف، دارای اهمیت فراوانی است و با آن همچون یک جشن ملی و فرهنگی محسوب می‌شود.

این جشن باستانی معمولاً با روزگار زمستانی و پایان طولانی‌ترین شب سال، یعنی شب چهلم از ماه پایانی سال پیش، آغاز می‌شود و تا پایان 13 روز نوروز ادامه دارد. این امر نمادین از شکوفایی و رونق جدیدی که با ورود بهار در طبیعت فرا می‌رسد، به حساب می‌آید.

جشن نوروز دارای آیین‌ها و سنت‌های مختلفی است که در طول سال و به خصوص در روزهای نوروزی اجرا می‌شود. از جمله این سنت‌ها می‌توان به گذاشتن سفره هفت‌سین، بازدید از خانواده و دوستان، تبادل هدایا، پخت و پز غذاهای خاص نوروزی، و شیرینی‌پزی اشاره کرد. همچنین، در برخی مناطق از ایران و کشورهای همجوار، مراسم و جشن‌های محلی خاصی نیز برگزار می‌شود که هر کدام دارای ویژگی‌ها و معانی خاص خود هستند.