گزارش آژانس انرژی اتمی: ایران توانایی تولید چندین سلاح هسته‌ای را دارد
گزارش آژانس انرژی اتمی: ایران توانایی تولید چندین سلاح هسته‌ای را دارد

گزارش آژانس انرژی اتمی: ایران توانایی تولید چندین سلاح هسته‌ای را دارد؛ رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در موسسه امور بین‌الملل سوئد درباره برجام اظهار کرد که هر دو طرف توافق را مرده ندانسته، اما در وضعیت کنونی این توافق بی‌اثر شده است.

گزارش آژانس انرژی اتمی: ایران توانایی تولید چندین سلاح هسته‌ای را دارد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در موسسه امور بین‌الملل سوئد در مورد توافق هسته‌ای برجام اظهار کرد که هر دو طرف از جمله ایران و سایر اعضای توافق، آن را به طور رسمی منسوخ یا متوقف اعلام نکرده‌اند. اما به نظر می‌رسد در شرایط فعلی، این توافق به وضعیتی شبیه به “بی‌اثر” یا “پوچ” رسیده است.”

او تأکید می‌کند که ایران دارای سلاح اتمی نیست، اما به مواد هسته‌ای کافی برای تولید چندین سلاح اتمی دست پیدا کرده است.

مکمل جدید صنعت هسته‌ای؛ آغاز عملیات استخراج ماده رادیواکتیو از معدن ساغند ایران

مکمل جدید صنعت هسته‌ای؛ در روز جمعه، ۲۳ تیر، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در سفری به استان یزد، اعلام کرد که سازمان انرژی اتمی همکاری خود را با شرکت فولاد مبارکه برای استخراج ماده رادیواکتیو “آنومالی ۱۱” از معدن ساغند در این استان آغاز کرده است.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اظهار داشت که استخراج ماده رادیواکتیو “آنومالی ۱۱” از معدن ساغند به تکمیل زنجیره صنعت هسته‌ای ایران کمک می‌کند. او عدم استفاده ایران از این نوع معادن عمیق را به عنوان “غفلتی که تا کنون رخ داده، اما نباید ادامه یابد” توصیف کرد.

جواد احمدی، معاون سازمان انرژی اتمی نیز در اظهارات خود به رسانه‌های ایران یادآوری کرد که معدن ساغند مملو از معادن اورانیوم است و محصول اصلی این معدن، سنگ آهن است.

فولاد مبارکه، به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ فولاد ایران، به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی طرح استخراج از معدن ساغند، حدود ۲۰۰ میلیون دلار برای این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است.