کمبود آهن در بدن: علائم، عوامل و راه‌های مقابله
کمبود آهن در بدن: علائم، عوامل و راه‌های مقابله

کمبود آهن در بدن: علائم، عوامل و راه‌های مقابله؛ علائم کمبود آهن در بدن افراد می‌تواند به دلیل کاهش میزان آهن در سیستم خونی آنها رخ دهد. آهن یک عنصر موجود در خون است که برای تولید هم‌وزن‌های خونی (هموگلوبین) ضروری است. کمبود آهن می‌تواند باعث ایجاد اختلالات جدی در سلامتی و عملکرد روزمره شخص شود. در زیر به برخی از علائم کمبود آهن در بدن اشاره خواهیم کرد:

کمبود آهن در بدن: علائم، عوامل و راه‌های مقابله

۱. خستگی و ضعف عمومی: یکی از شایع‌ترین علائم کمبود آهن، خستگی و ضعف غیرمعمول است. افراد ممکن است احساس خستگی مداوم و انرژی کم داشته باشند حتی بدون فعالیت فیزیکی شدید.

۲. تنفس سریع و عمیق: کمبود آهن باعث کاهش تولید هموگلوبین می‌شود که در نتیجه باعث می‌شود قلب بیشتر برای تأمین اکسیژن به بدن تلاش کند. این موجب تنفس سریع و عمیق‌تر می‌شود.

۳. پوست زرد یا بی‌رنگی: کمبود آهن می‌تواند باعث کاهش تولید هموگلوبین شود که منجر به کاهش رنگ سالم پوست (که معمولاً صورت و دهان را در برمی‌گیرد) می‌شود. این وضعیت به عنوان کم‌خونی ناشی از کمبود آهن شناخته می‌شود.

۴. تغییرات در مزاج: کمبود آهن می‌تواند باعث تغییرات در مزاج شود، از جمله افسردگی، عصبی بودن، یا اضطراب.

۵. تغییرات در طعم و بو: برخی افراد ممکن است اعتراض‌هایی در مورد طعم و بوی غذاها یا مواد غذایی داشته باشند که ممکن است به علت کمبود آهن باشد.

۶. مشکلات گوارشی: کمبود آهن می‌تواند باعث مشکلات گوارشی مانند اسهال یا کاهش آرامش معده شود.

اگر شما یا کسی که شما مراقبت می‌کنید از این علائم رنج می‌برید، مشاوره با پزشک مهم است. با تست‌های خونی می‌توان کمبود آهن را تشخیص داد و در صورت لزوم، پیشنهادهای درمانی مناسب ارائه داد. منابع غنی آهن مانند گوشت قرمز، مرغ، لوبیا، نخود، تخم مرغ، و سبزیجات سبز تاریک را به عنوان راه‌حل‌های احتمالی برای بهبود کمبود آهن می‌توان معرفی کرد.