کمال خرازی
کمال خرازی: ایران توانایی فنی برای ساخت بمب هسته‌ای را دارد

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی و مشاور علی خامنه‌ای در گفت‌وگو با الجزیره گفت: ایران توانایی‌های فنی ساخت بمب هسته‌ای را دارد، اما قصد اانجام آن را ندارد.

کمال خرازی: ایران توانایی فنی برای ساخت بمب هسته‌ای را دارد

مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران روز یکشنبه ۲۶ تیرماه در گفت‌وگو با شبکه «الجزیره» اذعان کرد که تهران «تتوانایی‌های فنی لازم برای ساخت بمب هسته‌ایبرخوردار است اما «فعلاً» تصمیمی برای این اقدام ندارد.

کمال خرازی با بیان اینکه این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست، گفت: ایران قادر است ظرف چند روز اورانیوم را از۲۰ درصد به ۶۰ درصد و حتی تا ۹۰ درصد غنی‌سازی کند.

گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ایران تاکنون اورانیوم را تا در سطوح ۳.۶ درصد، ۲۰ درصد و ۶۰ درصد غنی‌سازی کرده است و اگر به سطح ۹۰ درصد برسد، قادر به تولید بمب هسته‌ای خواهد بود.

لاریجانی: اگر بخواهیم سلاح هسته ای بسازیم، کسی نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد

ساعاتی پس از انتشار بیانیه کمال خرازی درباره توان فنی جمهوری اسلامی در ساخت بمب اتمى، محمدجواد لاریجانی نیز در یک برنامه تلویزیونی گفت که اگر ایران تصمیم به ساخت سلاح هسته ای بگیرد، هیچکس نمی تواند جلوی آن را بگیرد.

محمدجواد لاریجانی، یکی از مقامات سابق وزارت امور خارجه و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران گفت: طبق فتوای خامنه‌ای، اجازه نداریم دنبال تولید سلاح‌های کشتار جمعی از جمله اتمی برویم، منتها اگر بخواهیم یک وقتی این کار را بکنیم طبیعتا هیچ کس جلوی ما را نمی‌تواند بگیرد. خودشان هم این را می‌دانند.»