چرا شهر کتاب مرکزی در تهران پلمپ شد؟
چرا شهر کتاب مرکزی در تهران پلمپ شد؟

در ادامه موج پلمب واحدهای صنفی، اماکن تجاری، فرهنگی، گردشگری به خاطر سرباز زدن زنان از حجاب اجباری، امروز جمعه اول دی ۱۴۰۲ یک کتاب‌فروشی در تهران به نام “شهر کتاب مرکزی” پلمب شد.

چرا شهر کتاب مرکزی در تهران پلمپ شد؟

صفحه اینستاگرام شهر کتاب مركزى با اعلام این خبر نوشت که این فروشگاه توسط اداره اماکن تهران پلمب شده است.

سایت دیدبان ایران در گزارشی از پلمب این فروشگاه نوشته حدود ساعت ۱۲ ظهر مأموران پلیس اماکن تهران با مراجعه به شهر کتاب مرکزی در تهران، اقدام به پلمب این مرکز کردند.

به گزارش دیدبان ایران، دلیل این اقدام عدم رعایت مقررات صنفی و دستورات وزارت کشور عنوان شده اما در گزارش مأموران، حضور بی حجاب مشتریان در این محل به عنوان دلیل پلمب شهر کتاب مرکزی قید شده است.

شهر کتاب مرکزی تهران در شب یلدا اقدام به برگزاری مراسمی با موسیقی سنتی کرده و ویدئوهای آن را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرده بود.

در ماه‌های گذشته چندین کتاب‌فروشی معروف در ایران به بهانه آنچه رعایت نشدن حجاب اجباری از سوی کارکنان یا مشتریان خوانده شده پلمب شده‌اند.

در مهرماه گذشته کتاب فروشی‌های “دی” واقع در خیابان ایرانشهر تهران، “چتر” واقع در میدان انقلاب تهران و “کتابِ خانه” واقع در خیابان ایرانشهر تهران، به بهانه رعایت نکردن حجاب و عفاف تعطیل شدند.

کتاب‌فروشی “دیدآور” در خیابان انقلاب تهران، “کتاب‌فروشی روباه قرمز” در مجتمع آ.اس‌.پ تهران، کتاب‌فروشی اردیبهشت متعلق به سروش صحت در رشت، شهر کتاب اردیبهشت اصفهان و شهر کتاب بابلسر از جمله کتاب‌فروشی‌‌هایی هستند که امسال پلمب شده‌اند.

کانون نویسندگان ایران قبل از این با انتشار بیانیه‌ای به پلمب این کتابفروشی‌ها اعتراض کرده و نوشته بود: اگر‌چه پلمب‌ کتاب‌فروشی‌ها بی‌سابقه نیست، اما در چند ماه اخیر فشارها بر اصناف، مراکز فرهنگی و تفریحی شدت بی‌سابقه‌ای یافته و گذشته از ایجاد فضای ارعاب و اختناق در میانه وخیم‌ترین تورم و رکودی که بر کشور می‌گذارد، بر کسب و کار مردم خسارات جدی وارد کرده است.